Zespół staromiejski zachował średniowieczny układ, którego ośrodkiem jest trapezowaty Rynek z niezbyt regularną siatką ulic, kamienice ...

Rzeszów, czyli o reprodukcjach na pocztówkach.

/
3 Comments

Zespół staromiejski zachował średniowieczny układ, którego ośrodkiem jest trapezowaty Rynek z niezbyt regularną siatką ulic, kamienice z XVII-XX wieku i ratusz.
Liczne napady łupieskie na Rzeszów, który nigdy nie posiadał murowanych systemów fortyfikacyjnych, oraz częste pożary, zmuszały jego mieszkańców do szukania schronienia pod ziemią. Do budowania podziemnych komnat w XVII i XVIII wieku - z tych czasów pochodzi większość zachowanych piwnic - przyczyniła się również potrzeba magazynowania w nich towarów. Wszystkie kamienice przy Rynku posiadają co najmniej jedną kondygnację piwnic, znaczna część z nich dwie, a niektóre - trzy. Ta ostatnia, trzecia kondygnacja podziemi odkrywana jest często w trakcie prac penetracyjnych lub górniczych. Nierzadko chodniki drugiej i trzeciej kondygnacji przebiegają w sposób przeczący zasadom statyki budowli. W pracach zabezpieczających, prowadzonych od połowy lat 60., kierowano się zasadą zachowania maksymalnej powierzchni piwnic, występujących czy to pod zabudową, czy też wychodzących pod Rynek. Do dzisiaj zabezpieczono całkowicie kamienice w pierzei wschodniej i południowej oraz połowę kamienic pierzei północnej. Z powodu braku środków finansowych jeszcze nie udostępniono ich w całości zwiedzającym. Jedynie kilka spośród piwnic wykorzystano na siedziby kawiarni i restauracji. Pozostałe obiekty czekają na inwestorów i właściwe zagospodarowanie.

Wybitni artyści - architekci, rzeźbiarze, malarze - działający w Rzeszowie, często byli cudzoziemcami. Spośród nich wymienić należy osiadłego w Krakowie włoskiego rzeźbiarza Sebastiana Salę (zm. po roku 1652), którego dzieła zachowały się m.in. w kościołach Krakowa, Wilna, Gniezna i Rzeszowa. Kolejny artysta to Jan Chrzciciel Falconi - nadworny rzeźbiarz i architekt królewski. Był on autorem kilkudziesięciu dekoracji kościelnych i świeckich, z których jedna przetrwała w kościele popijarskim w Rzeszowie. Jednak architektem, który wywarł największy wpływ na obraz Rzeszowa, był holender Tylman z Gameren (1632-1706), sprowadzony do Polski przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Zaprojektował on 75 budowli, wśród nich kościoły i klasztory Rzeszowa.
W mieście nad Wisłokiem pracowali również - w XVII i XVIII wieku - przedstawiciele pochodzącej z Włoch, licznej rodziny Belottich: Jan, Piotr oraz jego syn Jan Chrzciciel.
Mecenat właścicieli Rzeszowa, ich zamówienia u najwybitniejszych artystów epoki, dały miastu wysokiej klasy dzieła architektury i rzeźby.

1. Reprint pocztówki wydanej w 1906r. (!)  przez J.K.Kr. (ze zbiorów Jerzego Zielińskiego)2. Reprint pocztówki wydanej w 1913r. przez L.Bieńkowskiego (ze zbiorów Jerzego Zielińskiego)


oraz super uroczy magnesik :)

You may also like

3 komentarze:

 1. niesamowite cacka, mimo że to tylko reprinty.

  jak wrócę do domu na wakacje to się chyba wybiorę do Rzeszowa na pocztówkowe polowanie :D

  OdpowiedzUsuń
 2. bosssski znaczek! uwielbiam motywy ludowe a nasz łowickie są takie niepowtarzalne!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. To nie znaczek. To magnes

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)