Rotterdam leży pośrodku labiryntu rzek i sztucznych szlaków wodnych tworzących podwójne ujście Renu (Rijn) i Mozy (Maas). Miasto dość szy...

Netherlands - Rotterdam

/
3 Comments
Rotterdam leży pośrodku labiryntu rzek i sztucznych szlaków wodnych tworzących podwójne ujście Renu (Rijn) i Mozy (Maas). Miasto dość szybko zostało odbudowane ze zniszczeń w czasie II wojny światowej, a także w dziedzinie kultury błyszczy pierwszorzędnymi atrakcjami.
Ciężkie chwile przeżywał Rotterdam w okresie II wojny światowej. W 1940 r. Niemcy zbombardowali śródmieście, cztery lata później, już wycofując się, zniszczyli znaczną część portu, a póki trwała okupacja, miasto nękały naloty aliantów. Po wojnie port jak i centrum miasta szybko odbudowano. Nowoczesny Rotterdam nie byłby może specjalną atrakcją dla turystów, gdyby nie kilka perełek w tym morzu funkcjonalności. Należą do nich przede wszystkim dwa obiekty w Museumpark, pomyślanym jako część miasta zaspokajająca potrzeby kulturalne: muzeum sztuki nowoczesnej Kunsthal oraz Boijmans Van Beuningen Museum, jedna z najlepszych galerii sztuki w kraju. Ciekawe jest także Delfshaven, zabytkowa dzielnica przyportowa, która niemal nietknięta przetrwała bombardowania niemieckie. Całkiem inny charakter ma Oudehaven, najstarszy port Rotterdamu, zrównany z ziemią podczas nalotów bombowych, lecz później pieczołowicie odbudowany.
Niemniej jednak pocztówka prezentuje się fenomenalnie w starej formie Rotterdamu.You may also like

3 komentarze:

  1. nawet mi się podoba. ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. lubie holenderskie miasta, a w nich te urocze waskie holenderskie kamienniczki, w rotterdamie co prawda nie byłam, ale za to miałam okazje posmakowac amsterdamu :) w ogole lubie klimat i atmosferę holandii..

    OdpowiedzUsuń
  3. O tak, to fakt. Amsterda ma coś w sobie szczegolnego. Chętnie powróciłabym do tego miejsca...

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)