Oficjalna pocztówka z stanu Michigan z Kalamazoo przedstawiająca Sarah Winnemucca - amerykańska pisarka, Indianka, z północnoamerykańskie...

Sarah Winnemucca, amerykańska pisarka, Indianka.

/
3 Comments
Oficjalna pocztówka z stanu Michigan z Kalamazoo przedstawiająca Sarah Winnemucca - amerykańska pisarka, Indianka, z północnoamerykańskiego plemienia Pajutów. W 1878 roku była tłumaczką, posłańcem i zwiadowcą amerykańskiej armii podczas wojny z Bannokami i kilku innych mniejszych konfliktów. Cieszyła się u żołnierzy dobrą opinią i miała też dobrą opinię o armii, pisząc później nie raz o żołnierzach jako o "ojcach" i "opiekunach". Z tego względu, a także dlatego, że opowiadała się raczej za wojskową, niż za cywilną administracją w rezerwatach, wielu Pajutów uważało ją za kolaborantkę.


Była autorką ponad 300 odczytów na Wschodnim Wybrzeżu USA oraz wydanej w 1883 roku książki Life Among the Paiutes; Their Wrongs and Claims (Życie wśród Pajutów; ich krzywdy i roszczenia). Opisując pierwsze 40 lat kontaktów plemienia z białymi odkrywcami, poszukiwaczami i osadnikami, oskarżała Amerykanów o niechrześcijańskie traktowanie jej braci Pajutów, stając się zarazem pierwszą indiańską pisarką anglojęzyczną, autorką autobiografii i dziejów własnego plemienia. Książka była efektem jej wcześniejszych wykładów oraz pomocy męża, który wyszukiwał niezbędne dokumenty w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie. 
You may also like

3 komentarze:

  1. niesamowita pocztówka, ale i niesamowita kobieta, aż dziw, że nigdy o niej nie słyszałam...

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja też nie słyszałam, dlatego zaczerpnełam nieco wiedzy na jej temat. To tylko mały rąbek z jej życiorysu.

    OdpowiedzUsuń
  3. bardzo oryginalna kartka z nie mniej oryginalną postacia. jezyki native american sa podobno bardzo skomplikowane :P pamietam to z lekcji lingwistyki. chciałabym jednak jakiego spróbowac :)chociaz uzytecznosc ich w europie... bylaby zerowa :)

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)