Nijmegen jest prawdopodobnie najstarszym miastem w obecnej Holandii. Posiada bardzo długą historę, sięgającą ponad 2000 lat, siegające rok...

Nijmegen, najstarsze miasto w Holandii. Nijmegen.

/
0 Comments
Nijmegen jest prawdopodobnie najstarszym miastem w obecnej Holandii. Posiada bardzo długą historę, sięgającą ponad 2000 lat, siegające roku 98 a 102 n.e. 
Jest ono miastem oraz gminą w holenderskiej prowincji Gelderland, w pobliżu granicy z Niemcami.
Miasto leży na południowym brzegu rzeki Waal, u podnóża moreny bocznej. Część gminy znajduje się na jej przeciwległym brzegu.

Najbardziej znanym wydarzeniem tego miasta jest, odbywające się co roku tzw. "Vierdaagse", czyli czterodniowy przemarsz przez miasto i jego okolice. Marsz ten często nazywany jest również marszem gladiatorów.

 Nijmegen The Netherlands

Pierwsze czterodniowe marsze odbyły się już w 1909 roku - 35 km dziennie. Marsze zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie holenderskiej Edukacji Fizycznej (NBvLO), założone w 1908 roku. Niegdyś udział w marszu brali tylko żołnierze, dzisiaj przemarsz cieszy się również wielką popularnością wśród cywilów.

Międzynarodowe cztery dni marszu w Nijmegen stały się największym kilkudniowym wydarzeniem w świecie. Ponad 42.000 uczestników chodzi w ciągu czterech dni w Nijmegen i okolicznych gminach. Marsz ten w 2016 roku obchodził swoją setną rocznicę.

 Nijmegen Holandia
You may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)