Monachium (niem. München) to miasto na prawach powiatu w południowych Niemczech, stolica kraju związkowego Bawaria. Nazwa miasta wywodzi ...

Historia miasta Monachium.

/
1 Comments
Monachium (niem. München) to miasto na prawach powiatu w południowych Niemczech, stolica kraju związkowego Bawaria. Nazwa miasta wywodzi się od mnichów Benedyktynów, bo to właśnie na ich dawnych ziemiach znajduje się obecnie Monachium, które często nazywane jest drugą stolicą Niemiec. 

Tradycyjnie jak większość europejskich miast tak i to składa się z dwóch odmiennych światów - historycznego i współczesnego. Typowa europejska kultura sięga średniowiecza i wiele tego typu zabytków zachowało się w starych metropoliach. Podobnie jest też w Monachium. Poza nowoczesnymi osiedlami mieszkalnymi i centrami finansowo-biznesowymi jest tu jeszcze sporo miejsc w stylu dawnym, sprzed setek lat, a przedstawicielami historii pozostają liczne obiekty sakralne i świeckie.

 The history of the city Munich

W mieście przeważa współczesna zabudowa, co jest wynikiem wielu nalotów sił alianckich podczas ostatniej wojny. Z drugiej strony turyści mogą podziwiać wiele obiektów w stylu secesyjnym, klasycystycznym, rokoko i barokowym, ponieważ Wittelsabchowie byli ogromnymi miłośnikami sztuki.

Współczesne Monachium to przede wszystkim niezwykle prestiżowe targi, przyciągające co roku 2 miliony ludzi na blisko 40 imprez wystawienniczych. Współczesne Monachium to klub sportowy Bayern Monachium, święcący triumfy nie tylko w kraju, ale tez na forum europejskim. To również centrum nauki i siedziba najlepszych europejskich szkół wyższych z doskonałą bazą noclegową w akademikach studenckich. Duże znaczenie mają też monachijskie festiwale. Jednym z największych jest letni festiwal filmowy. Z kolei Tollwood jest trzytygodniową imprezą muzyczną. Przy Olimpic Hill można wtedy zobaczyć wiele spektakli teatralnych, performanców, imprez o charakterze muzycznym. Można też kupić żywność ekologiczną z całego świata. Green Farm Festival jest imprezą poświęconą kulturze irlandzkiej a Musik Sommer to nic innego jak muzyczne lato, czyli niezwykle inspirujący festiwal, w trakcie którego można posłuchać rozmaitych gatunków muzycznych.


 reprint z monachium


Szczególnym zaś elementem wyróżniającym miasto na tle innych w Europie jest słynny festiwal piwa Oktoberfest. Festiwal jest połączeniem nowoczesności i tradycji, do której monachijczycy wciąz przywiązują sporą wagę. Odbywa się już od blisko 200 lat a podczas każdej takiej imprezy trwającej kilkanaście dni miliony ludzi wypijają ponad 5 milionów litrów piwa, należącego do pięciu wiodących monachijskich browarów. Impreza skupia na sobie uwagę całej Europy i przyciąga wielu zagranicznych amatorów złotego napoju. Tradycję zaś reprezentują kelnerki - pucołowate dziewczyny w regionalnych strojach z dużymi dekoltami.
 pocztówka z Bawarii

 historia miasta monachium

Najbardziej charakterystycznym monachijskim obiektem zabytkowym jest z pewnością Frauenkirche czyli Kościół NMP wzniesiony na miejscu XIII wiecznej kaplicy, a jego najbardziej charakterystyczną cechą są dwie bliźniacze wieże przykryte nietypowymi kopułami z miedzianej blachy. Peterskirche to drugi z kolei kościół pod wezwaniem św. Piotra, stanowiący wizerunek miasta a jednocześnie jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc zabytkowych. W obrębie dawnych murów fortyfikacyjnych, których fragmenty nadal jeszcze można zobaczyć w mieście znajduje się wiele innych kościołów, a także mało atrakcyjny architektonicznie ratusz na rynku Starego Miasta. Starówka jest tu typowa dla niemieckich miast, pełna mieszczańskich domów i wąskich ulic. Znajduje się tu również ogromny XIV-wieczny zespół pałacowy, posiadający aż osiem dziedzińców i kilkanaście pałacowych skrzydeł. Niezwykle interesujący jest też Konigsplatz jako miejsce skupiające znane XIX-wieczne budowle, w tym gmach Zbiorów sztuki Antycznej.


 The history of the city Munich | Memories That Remain - Postcrossing Blog

Źródło niektórych informacji pochodzi z monachium.lovetotravel.pl


You may also like

1 komentarz:

  1. Kocham Monachium i często tam bywam. Ostatnio 2 miesiące temu. Miło było spojrzeć na to miasto Twoimi oczami. A te stare zdjęcia - perełki:-)

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)