Racibórz kusi turystów mnóstwem historycznych budowli, przeważnie obiektów sakralnych. Wystarczy wejść na Rynek, by zauważyć wokół kilka ...

Co warto zobaczyć w Raciborzu?

/
0 Comments
Racibórz kusi turystów mnóstwem historycznych budowli, przeważnie obiektów sakralnych. Wystarczy wejść na Rynek, by zauważyć wokół kilka prawdziwych pereł architektonicznych, a spacer po mieście najlepiej rozpocząć przy zabytkowej Kolumnie Maryjnej. Racibórz ma jeszcze jeden atut: jest otoczony pięknymi lasami, natomiast w pobliskich Rudach zachwycają Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich (45 km od przejścia granicznego w Chałupkach).

 co zobaczyć w raciborzu

Kościół Wniebowzięcia NMP 

W 1205 r. ufundowany został pierwszy w Raciborzu kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Zachowana po dziś dzień bryła architektoniczna pochodzi jednak z początków XIV wieku, kiedy to po pożarze wzniesiono na jego miejscu nową, gotycką budowlę. Jego najpiękniejszą częścią jest barokowy ołtarz wykonany przez Salomona Steinhofa. 

 miasto Racibórz

Kościół Jakuba i Pawła 

Także na płycie raciborskiego Rynku znajduje się inna gotycka świątynia, pod wezwaniem Św. Jakuba i Pawła, należąca dawniej do dominikanów. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi jeszcze z 1285 r. Warto zwiedzić tam kaplicę grobową hrabiów von Gaschin. 


Kolumna Maryjna 

To najbardziej charakterystyczna budowla, położona na Rynku. Kolumna Matki Boskiej, wykonana w latach 1725 - 1727 przez Jana Melchiora Oesterreicha. Ten późnobarokowy, kamienny monument, ozdobiony licznymi rzeźbami, w tym podobizną patrona Raciborza św. Marcelego, wzniesiony został w podzięce za odsunięcie od miasta epidemii cholery. 

 zamek w raciborzu

Zamek Piastowski 

W pobliżu ul. Zamkowej znajduje się najstarszy zabytek Śląska – Zamek Piastowski. Pierwszym jego budowniczym był Mieszko I Plątonogi, syn Władysława Wygnańca i wnuk króla Władysława Krzywoustego. W ruinach zamku możemy odnaleźć odrestaurowaną kaplicę zamkową pod wezwaniem Św. Tomasza Kantuaryjskiego, zwaną perłą śląskiego gotyku. 


Mumia 

W naszym regionie jest tylko jedno miejsce, gdzie można podziwiać mumię egipską. Tym miejscem jest muzeum w Raciborzu. Śląska mumia urodziła się ok. 800 lat przez Chrystusem. Trafiła na Śląsk w XIX wieku. 


Źródło informacji slaskie.naszemiasto.pl


You may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)