Akwizgran to przepiekne miasto uzdrowiskowe na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia. Leży ono be...

Akwizgran - Niemieckie miasto pod znakiem europejskiej kultury.

/
0 Comments

Akwizgran to przepiekne miasto uzdrowiskowe na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia. Leży ono bezpośrednio przy granicy z Belgią i Holandią.
Znajdują się w nim liczne szkoły wyższe, w tym politechnika.
Pierwszą osadę na terenie miasta założyli Celtowie, kolejną Rzymianie. W Akwizgranie przyszedł na świat najpotężniejszy władca Franków - Karol Wielki, który uczynił z miasta swą główną siedzibę. 

Akwizgran miasto w Niemczech

Blask majestatu monarszego otaczał Akwizgran przez kolejne stulecia - w tutejszej katedrze do I połowy XVI w. koronowanych było 32 cesarzy i królów niemieckich. Podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej Akwizgran przyłączony został do Francji, zaś po klęsce Napoleona w 1815 r. znalazł się w granicach Prus.
Katedra w Akwizgranie w której pochowani są Karol Wielki i Otton III została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

Zachwyt tego miasta może budzić również panująca w nim swobodna atmosfera, którą można odczuć podczas spaceru zabytkowymi ulicami, zdominowanami przez cudowne katedry i 45 tysięcy studentów ze wszystkich stron świata. To oni nadają miastu charakter swobodnej nonszalancji i barwnej żywiołowości, przez które przemawia po prostu radość życia. To dowód na otwartość Akwizgranu na świat – i jeszcze jeden dobry powód, by zwyczajnie dać się ponieść przez śródmieście, udając się poniekąd w podróż w czasie przez stulecia. 


You may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)