Od 95 lat w Nijmegen odbywa się największe na świecie wydarzenie typu "walking event". Wraz z towarzyszącymi mu festiwal...

Marsz w Nijmegen

/
0 CommentsOd 95 lat w Nijmegen odbywa się największe na świecie wydarzenie typu "walking event". Wraz z towarzyszącymi mu festiwalami niezmiennie przyciąga ono ludzi z całego świata.

Nijmegen marsz żołnierzy

MarszCały marsz trwa łącznie cztery dni. Rozpoczyna się w Nijmegen, zawsze w trzeci wtorek lipca. Uczestnicy są podzieleni na grupy, które przechodzą określone dystanse.
 Dla uczestników cywilnych norma wynosi 30, 40 lub 50 km na dzień. Służby wojskowe mają do przemaszerowania 40 km codziennie, w mundurze i z plecakiem ważącym co najmniej 10 kg.

Każdego dnia uczestnicy przechodzą przez inne miasto – od nich biorą nazwy poszczególne dni marszu. Elst przypada na pierwszy dzień, Wijchen na drugi, Groesbeek na trzeci, a Cujik na czwarty. Marsz kończy się w Nijmegen. Piechurzy wchodzący do miasta przez Sint Annastraat są obsypywani kwiatami przez mieszkańców. Zwyczaj ten pochodzi z czasów walk gladiatorów, dlatego też ulica nazywana jest Via Gladiola.
Uczestnicy mogą także otrzymać specjalne odznaczenia. Są to: Four Days Marches Group Medal, Four Days Marches Orderly Medal i Four Days Marches Cross. Ten ostatni nadawany jest pojedynczym uczestnikom, którzy ukończyli marsz z sukcesem. Medal ten jest królewskim odznaczeniem i może być oficjalnie noszony na mundurze. Przy jego nadawaniu bierze się pod uwagę nie tylko pomyślne zakończenie wydarzenia, ale także to, ile razy uczestnik takowe osiągnął. Oryginalna nazwa medalu wskazuje na to, że jest on nagrodą za umiejętności w dziedzinie marszu.
Warto zauważyć, że wielu ludzi bierze udział w tym wydarzeniu od kilkudziesięciu lat.
Marsz jest transmitowany w niderlandzkiej telewizji.


Nijmegen w Holandii

FestiwaleMarszowi towarzyszą także liczne festiwale, które zaczynają się w poprzedzającą sobotę. Przyciągają one około 1 miliona osób z całego świata. Każdego dnia można posłuchać za darmo muzyki, a także wziąć udział w innych atrakcjach, takich jak pokaz sztucznych ogni. Podczas tych dni odbywa się także rockowy festiwal de Affaire. 


marsz wojska Holandia

HistoriaPoczątki tego wydarzenia sięgają 1904 roku kiedy to sierżanci z 6 Pułku Piechoty utworzyli własny klub sportowy. Wydarzenie wzbudziło tyle entuzjazmu, że na pierwszą rocznicę zorganizowano turniej, który pomiędzy 1906 a 1907 rokiem przekształcił się w militarne dni sportu. W 1908 roku powstało Dutch Physical Education Association, które objęła patronat nad odbywającymi się w 1909 pierwszym czterodniowym marszem. W 1928 roku zaproszono miedzynarodowe delegacje.

Marsz miał miejsce nieprzerwanie co roku za wyjątkiem lat II wojny światowej oraz 2006 roku, kiedy to z powodu estremalnych upałów wiele osób zrezygnowało, a dwoje ludzi umarło z przegrzania.

Obecnie przy organizacji wydarzenia bierze udział około 700 wolontariuszy.


treść artykułu pochodzi z  - www.twojaeuropa.plYou may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)