Trzynaście czterotysięczników otacza walijską wioskę lodowcową Saas-Fee i sąsiednie wioski Saas-Balen, Saas-Grund i Saas-Almagell. D...

Dolina Saas w Szwajcarii

/
1 Comments

Trzynaście czterotysięczników otacza walijską wioskę lodowcową Saas-Fee i sąsiednie wioski Saas-Balen, Saas-Grund i Saas-Almagell. Dzięki rustykalnej architekturze drewninych domów Saas-Fee, często także określane jako "Perła Alp", zachowało urok tradycyjnej, górskiej wioski. 
 
Już sam dojazd przez dolinę Saastal z głęboko schodzącymi wąwozami i skalnymi nawisami robi duże wrażenie. W wolnej od ruchu samochodowego wiosce Saas-Fee prywatne pojazdy należy pozostawić najpóźniej na parkingu przy wjeździe do wioski. Kurort położony jest na wysokości 1800 m u stóp najwyższego szwajcarskiego szczytu, Dom (4545 m n.p.m.). Dawna wioska górskich gospodarzy stała się jednym z najbardziej popularnych miejsc spotkań snowboardzistów w Europie. Podziemna kolejka liniowo-szynowa Metro Alpin zawiezie na Mittelallalin na wysokości 3500 m. Ze znajdującej się u celu najwyżej położonej w Alpach obrotowej restauracji przy dobrej widoczności można zobaczyć światła włoskiego Mediolanu. Teren narciarski Mittelallalin otwarty jest od początku lipca do końca sierpnia. Latem czeka 20 km tras na lodowcu, z których w ramach treningów korzystają ekipy sportowe z całego świata.

Szwajcaria Dolina Saas

Teren sportów zimowych Saas-Fee jest sercem całego regionu. Liczy 22 urządzenia transportowe i 100 km przygotowanych tras. Obok Saas-Fee, powyżej sąsiedniej wioski Saas-Grund znajduje się kolejny teren narciarski Kreuzboden-Hochsaas. Dla osób nie jeżdżących na nartach do dyspozycji jest 20 km zimowych szlaków wędrownych i pętla dla biegów narciarskich o długości 8 km. Różne trasy saneczkowe, jak zjazd z Kreuzboden do Saas-Grund o długości 11 km, stanowią urozmaicenie zimowej oferty regionu. 

Oprócz ok. 300 km szlaków wędrownych i licznych ścieżek tematycznych kolejną atrakcją są spotkania ze świstakami poniżej stacji kolejki górskiej na Spielboden. Dużo większych emocji dostarcza przejście wąwozu Gorge Alpin pomiędzy Saas-Fee i Saas-Grund wzdłuż skalnych ścian w towarzystwie przewodnika. W parku linowym w Saas-Fee osoby bez lęku wysokości mogą przejść trasami o różnym stopniu trudności po linach i wiszących mostkach od drzewa do drzewa. Można też zjechać po torze saneczkowym Feeblitz, który otwarty jest zarówno latem, jak i zimą. Dolina Saastal ma też sieć tras dla rowerów górskich o łącznej długości 70 km i trasę do zjazdów na trottinett (skrzyżowanie roweru z hulajnogą) o długości 5 km.  

Atrakcje
  • Pawilon lodowcowy Allalin - w grocie z wiecznego lodu zwiedzającym wyjaśnione są tajemnice lodowca.
  • Restauracja obrotowa - z lodowca Mittelallalin, z okien restauracji obrotowej na wysokości 3500 m otwiera się szeroka perspektywa na górskie szczyty.
  • Gorge Alpin - przejście wąwozu, w którym płynie górski potok, trasa prowadzi wzdłuż skał i przy pomocy wiszących mostków oraz tyrolek, tylko z przewodnikiem.
  • Las przygód - park linowy z trasami o różnym stopniu trudności na tle niezwykle malowniczej scenerii lodowca.
  • Tor saneczkowy Feeblitz - szczególnie atrakcyjne są zjazdy nocne.


Pochodzenie artykułu - http://www.mojaszwajcaria.pl/kraj_wallis_saas.php
You may also like

1 komentarz:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)