Wieża CN znajduje się w Toronto w Kanadzie. Dokładnie jest to Canada`s National Tower (Narodowa Wieża Kanady) i zlokalizowana jest w ce...

Popularnosc Wieży CN w Toronto.

/
0 Comments

Wieża CN znajduje się w Toronto w Kanadzie. Dokładnie jest to Canada`s National Tower (Narodowa Wieża Kanady) i zlokalizowana jest w centrum miasta, na styku ulic Entertainment District, Financial Distrticts oraz Harbourfront. W sąsiedztwie wieży stoi Rogers Centre, czyli pierwszy na świecie stadion, posiadający całkowicie odsłanianą kopułę.
Przez pewien czas CN Tower była najwyższą, wolnostojącą budowlą na świecie. Ma ona wysokość 553,33 metra i jej budowa została ukończona w 1976 roku. Pełni ona rolę wieży telewizyjnej, ma ogólnodostępne tarasy widokowe dla turystów, jak również obrotową restaurację i kompleks rozrywkowy.

wieża w toronto

Konstrukcja CN Tower

Projekt wieży CN w Kanadzie powstał w pracowniach firm John Andrews Architects i Webb Zerafa Menkes Housden Architects, zaś jego realizacją zajęły się firmy kanadyjskie. Badania nad konstrukcją wieży przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Toronto. Z założenia, budynek nie miałby być aż tak wysoki, ale zaistniałe kłopoty komunikacyjne spowodowały konieczność wzniesienia wyższej wieży. Dzięki temu Toronto mogło się cieszyć najlepszym odbiorem sygnałów radiowych i TV w całej Ameryce.
Architekci budujący wieżę w trakcie jej wznoszenia postanowili dodać do projektu parę metrów oraz dodatkowe piętro w kształcie obwarzanka, aby zmieściły się na nim przekaźniki dla wszystkich chętnych. CN Tower nie jest głęboko osadzona w ziemię. Badania wskazały, że dla utrzymania całej jej konstrukcji wystarczające jest ponad 15 metrów głębokości fundamentów, bez ich kotwiczenia.
Wieżę w Toronto budowano nieprzerwanie przez 40 miesięcy, a do jej skonstruowania zużyto 40 523,8 metrów sześciennych betonu. Waga CN Tower sięga 130 000 ton. Na jej zbudowanie przeznaczono 63 mln dolarów, co odpowiada dziś wartości około 300 mln.
Na szczycie CN Tower znajduje się 102 metrowy maszt, który montowano stopniowo, kawałek po kawałku, przy użyciu potężnego, latającego dźwigu. Ostatni fragment masztu zamontowano na wieży 2 kwietnia 1975 roku.

Popularność wieży

CN Tower uważana jest za symbol miasta i wielką atrakcję. Budowlę można podziwiać nie tylko z każdego punktu Toronto, ale również spoza jego granic. W trakcie pięknej pogody, kiedy powietrze jest przejrzyste, ze szczytu CN Tower można dostrzec wodospad Niagara oraz Stany Zjednoczone, zaraz po drugiej stronie jeziora Ontario.
 Wieża CN Tower jest odwiedzana rok rocznie przez ponad 2 miliony osób. Mieszczą się w niej kawiarnie, sklepy, centrum edukacyjne, restauracje oraz szereg biur. Na zewnątrz znajduje się minigolf i ścianka do wspinaczki. Wjazd na samą górę wieży zajmuje około minuty, bowiem oszklone windy, zawieszone na 8 liniach każda, poruszają się z prędkością 6 m/s. W sąsiedztwie 6 wind umieszczone są najdłuższe, stalowe schody świata, liczące 2 579 stopni.


You may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)