Pierwsze państwo na świecie pod względem liczby ludności i trzecie obszarowo. Jedna z najstarszych cywilizacji, kraina pandy i Wielkieg...

Państwo Środka, o położeniu i urokach Chin.

/
0 Comments

Pierwsze państwo na świecie pod względem liczby ludności i trzecie obszarowo. Jedna z najstarszych cywilizacji, kraina pandy i Wielkiego Muru. Oprócz paru oczywistych faktów i klisz, Chiny dla większości ludzi Zachodu wciąż pozostają tajemniczą krainą. A szkoda, bo Państwo Środka to piękny i niezwykle zróżnicowany pod wieloma względami obszar naszego globu.

Południowa część Chin (prowincja Junnan i autonomiczny region Kuangsi) to kraina wzgórz, tajemniczych jaskiń, pięknych formacji skalnych i ryżu, którego uprawom sprzyja tamtejszy klimat i ukształtowanie terenu. To właśnie w dolinie Rzeki Czerwonej znajdują się spektakularne pola tarasowe, uważane za jeden z najstarszych wytworów działalności człowieka w Państwie Środka. O ile w innych regionach rolnictwo jest zmechanizowane i wspomagane nawozami, to tam wciąż można zobaczyć rolników, którzy poruszają się za tradycyjnymi drewnianymi pługami, ciągniętymi przez bawoły.

The Middle Kingdom China

 W północnej części prowincji Junnan, u stóp strzelistych, poprzecinanych rzekami Saluin, Mekong i Jangcy szczytów rozpościera się dżungla, często przyrównywana do tej amazońskiej. Bogate w życie lasy ciągną się aż po tereny, gdzie teoretycznie powinny występować pustynie. Jak to możliwe? Jest to zasługą ukształtowania terenu i specyficznego mikroklimatu, jaki się tam wytworzył. Dzięki niemu ten cudowny obszar jest ostoją ok. 18 tys. gatunków roślin, w tym 3 tys. endemicznych.
W dolinach i na górskich zboczach "chińskiej Amazonii" spotkać można ponadto fascynujące zwierzęta. Wśród nich mieniące się kolorami gatunki ptaków ? tragopany czy obecnie niezwykle rzadkie bażanty złociste. Do tego ssaki takie jak duże wiewiórkowate jelarangi, pandy czerwone czy rokselany, czyli małpy wąskonose z rodziny makakowatych. A także ostatnie w Państwie Środka dzikie słonie. Prowincję Junnan zamieszkuje także mniejszość narodowa Dai, słynąca z "mokrej" ceremonii, podczas której obmywa rzeczną wodą statuetki Buddy.

Chiny znaczki

 źródło inf - podroze.gazeta.plYou may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)