Maskonur jest średnich rozmiarów morskim ptakiem, który żywi się przede wszystkim rybami, ale nie pogardzi innymi ‚owocami morza’ takimi...

Maskonur, ptak nazywany morską papugą.

/
0 Comments
 Maskonur jest średnich rozmiarów morskim ptakiem, który żywi się przede wszystkim rybami, ale nie pogardzi innymi ‚owocami morza’ takimi jak kałamarnica czy skorupiaki. Jego pióra w okresie lęgowym, bo tylko wtedy można go zobaczyć na wyspie (poza okresem lęgowym ptaki te preferują przebywanie na otwartym morzu, oceanie), są czarno białe z dodatkiem szarych barw na głowie. Jednak to dzięki nietypowemu dziobowi stał się tak popularny. Dziób krótki, silny, garbaty o wyraźnym bocznym spłaszczeniu i poprzecznych fałdach ma szarą nasadę, a z dalsza część opatrzona w żółte i pomarańczowe pasy. Upierzenie dorosłych ptaków przypomina pingwiny, które prowadzą podobny tryb życia związany z morzem i wybrzeżami. Jednak w naturalnym środowisku ptaki te się nie spotykają – maskonury żyją na północnej półkuli, pingwiny tylko na południowej. Maskonór to znakomity lotnik, nurek i pływak.

maskonur

Maskonur jest ptakiem morskim w pełnym tego słowa znaczeniu. Poza okresem lęgów, który zmuszony jest spędzać na lądzie, a i to zawsze w pobliżu morskiego brzegu, przeważającą część swego życia spędza w morzu. Wprawdzie w tych warunkach trudno o dokładne ustalenie długości jego życia, lecz uważa się, iż sześcio-, siedmioletnie maskonury są w warunkach naturalnych staruszkami. Spotykano jednak również sędziwych starców. którzy dożyli pięknego wieku 11 lat. Fałszywość tezy o wyższości "kęska lada jakiego" zdobytego na swobodzie nad "w niewoli przysmakiem" potwierdza fakt, że maskonurowi hodowanemu w niewoli udało się dożyć nawet 22 lat.


źródło inf - www.mojairlandia.com
http://www.maciej-szymanski.pl
You may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)