Salon Malarzy Polskich przy ulicy Floriańskiej 17 w Krakowie był już na przełomie XIX i XX wieku bardzo znanym i renomowanym wydawnictw...

Reprint karty wydanej przez Salon Malarzy Polskich w Krakowie.

/
0 Comments

Salon Malarzy Polskich przy ulicy Floriańskiej 17 w Krakowie był już na przełomie XIX i XX wieku bardzo znanym i renomowanym wydawnictwem i w tamtym czasie jednym z największych. Firmę w 1885 roku założył Henryk Frist, który zajmował się działalnością wydawniczą, a ponadto handlem i wyceną dzieł sztuki. Po śmierci Henryka Frista właścicielami firmy „Salon Malarzy Polskich” zostali jego spadkobiercy: Juliusz i Józef Frist.
Salon wydawał karty pocztowe z reprodukcjami malarstwa polskiego oraz pocztówki o charakterze patriotycznym. Oprócz tego Salon wydawał pocztówki z widokami miast, górskimi pejzażami oraz pocztówki okolicznościowe.


26 sierpnia 1899 roku Salon Malarzy Polskich otrzymał złoty medal na zorganizowanej w Krakowie I Słowiańskiej Wystawie Kart Pocztowych Ilustrowanych, zorganizowanej przez „Kółko Kartofilów” (powstałe przy „Związku Polskich Zbieraczy Znaczków Pocztowych”) wspólnie z kolekcjonerami z Czech.
W latach 30-tych XX w. wydawnictwo stosowało skrót: S.M.P.Kr. Działalność Salonu zakończyła się w okresie okupacji niemieckiej.

Powyższą pocztówkę otrzymałam ze spotkania postcrosserów (kolekcjonerów kartek pocztowych) w Poznaniu 9 Marca 2013 r. 
źródło inf - http://www.naszagdynia.comYou may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)