Dublin jest atrakcyjnym pod względem turystycznym miastem, decyduje o tym m.in. jego specyficzna atmosfera. Zachowało się tutaj stosunk...

Dublin - informacje, moje refleksje i zbiór zdjęć.

/
2 Comments
 Dublin jest atrakcyjnym pod względem turystycznym miastem, decyduje o tym m.in. jego specyficzna atmosfera. Zachowało się tutaj stosunkowo niewiele starszych zabytków (sprzed XVII wieku). Jednym z nich jest Zamek Dubliński, wybudowany przez Normanów na miejscu dawnej fortyfikacji Wikingów w XIII wieku. Swój obecny wygląd zawdzięcza on jednak przebudowie z XVIII wieku. W pobliżu zamku, od zachodniej strony znajduje się katedra Christchurch z 1172 roku. Powstała ona po wyburzeniu poprzedniej drewnianej katedry wzniesionej przez Wikingów. W późniejszych wiekach popadała coraz bardziej w ruinę – dzisiejszy kształt to efekt kompleksowej renowacji i przebudowy z końca XIX wieku. Drugą katedrą w Dublinie jest katedra św. Patryka. Obie stanowią własność Kościoła Irlandii, będącego częścią wspólnoty anglikańskiej i są udostępniane dla zwiedzających po uiszczeniu opłaty. Warto też będąc w tym mieście przespacerować się po specyficznych dublińskich uliczkach z zachowanymi klasycznymi domkami i typową irlandzką atmosferą.

dublin

Dublin posiada niezwykle bogate dokonania w dziedzinie sztuki. Miasto cieszy się światową sławą w dziedzinie historii literatury. Stąd pochodzi wielu bardzo znanych noblistów, jak William Butler Yeats, George Bernard Shaw czy Samuel Beckett. Z miastem związani byli także Oscar Wilde, Jonathan Swift oraz twórca Drakuli Bram Stoker. W Dublinie powstał słynny Ulysses Jamesa Joyce’a i wiele innych doskonałych prac tego artysty. W Dublinie znajdują się największe irlandzkie biblioteki, w tym National Library of Ireland. W Mieście znajduje się także kilka dobrej klasy teatrów, z których wywodzą się takie sławy kina jak Colin Farell, Stephen Rea czy Gabriel Byrne. Do najbardziej znanych teatrów w Dublinie można zaliczyć operowo-muzyczny Gaiety, nowoczesny teatr Brama, Grand Canal Theatre, Abbey czy Olympia. W Dublinie działa też znakomita orkiestra symfoniczna. Poza literatura i teatrem miasto jest centrum sceny artystycznej. Tu znajdują się kolekcje słynnych rękopisów jeszcze z VIII wieku, miniatury, grafiki i rzadkie książki.


źródło informacji - http://dublin.lovetotravel.pl/

Cóż ja osobiście mogę powiedzieć ? 
Przede wszystkim, że tęsknie za nim strasznie, że zdobył nieodwracalnie moje serce , którego połowa wciąż tam pozostała. 
Dublin to dla mnie magiczne miejsce, czar wspomnień, uroki parków, uliczek Temple Bar, klimatycznych kawiarenek i pubów, wspaniałych muzeów, spotkań z przyjaciółmi w ulubionych miejscach, ....
 ja i czas, który zatrzymał się zawsze wtedy, gdy w ręku miałam aparat.


Ta łza w oku zawsze będzie się zakręcać, gdy wspominam Cię, mój Dublinie....


dublinski park

jeleń


sarna
latający ptak
You may also like

2 komentarze:

  1. Irlandia to drugi po Islandii kraj, który MUSZĘ zwiedzić. Kurcze, czas przestać gadać, tlyko zacząć coś robić w tym kierunku...Piękne zdjęcia!

    OdpowiedzUsuń
  2. pieknie, ja mieszkam w Dublinie juz 6 lat - nadal mnie zachwyca i wzrusza

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)