Car Mikołaj II Aleksandrowicz Romanow, ros. Николай II, Николай Александрович Романов (ur. 6 maja 1868 w Sankt Petersburgu,zastrzelony w ...

Mikołaj Aleksandrowicz Romanów.

/
3 Comments
Car Mikołaj II Aleksandrowicz Romanow, ros. Николай II, Николай Александрович Романов (ur. 6 maja 1868 w Sankt Petersburgu,zastrzelony w nocy z 16 na 17 lipca 1918 w Jekaterynburgu) – ostatni car Rosji, panujący w latach 1894-1917. Koronowany w Moskwie w maju 1896; syn Aleksandra III z dynastii Romanowów i jego żony carycy Marii Fiodorowny.

Mikołaj drugi rosja

Początek panowania Mikołaja II jest związany z masową tragedią, jaką była panika na Chodynce w czasie festynu ludowego towarzyszącego koronacji nowego cesarza. Jej ofiarą padło 1389 osób, zaś 1301 zostało rannych.
W polityce zagranicznej nie bez wahań kontynuował zawarte przez ojca przymierze z Francją i dążył do rozszerzenia wpływów rosyjskich na Bałkanach i w Azji. Nie godził się na żadną formę autonomii dla Kraju Nadwiślańskiego, jak od 1867 określano Królestwo Polskie.
 W 1904 r. wypowiedział Japonii wojnę, która była pasmem klęsk wojsk carskich i zakończyła się w 1905 zwycięstwem Japonii. Wywołało to protesty społeczne i żądania przeprowadzenia reform. 22 stycznia 1905 wojsko krwawo rozproszyło pokojową demonstrację w Petersburgu, zorganizowaną przez Gieorgija Gapona.

Car przebywający podczas zajść poza Petersburgiem, w Carskim Siole, po powrocie przyjął 19 stycznia zorganizowaną przez władze delegację robotników, którą według cytatu z gazety Nowosti dnia "uszczęśliwił" określeniem zdarzeń jako bolesnych, ale i buntowniczych. Zajścia Krwawej niedzieli bezpośrednio poprzedziły wybuch rewolucji roku 1905. W konsekwencji Mikołaj II zmuszony był poczynić pewne ustępstwa. 6 sierpnia 1905 wydał manifest powołujący do życia Dumę Państwową, która w założeniu miała być jedynie organem doradczym cara. 30 października wydał tzw. manifest październikowy, znoszący część ustaw represyjnych, m.in. pozwolił wtedy na przywrócenie języka polskiego w szkolnictwie Kongresówki. Wprowadził też wolności obywatelskie, m.in. wolność wyznania, wolność słowa, wolność stowarzyszeń. 23 kwietnia 1906 nadał Rosji konstytucję, która gwarantowała carowi prawo weta ustaw głosowanych w Dumie.

źródło - Wikipedia

You may also like

3 komentarze:

  1. Taki liberał jak na tamte czasy:) Miło z jego strony że tyle praw odnośnie wyznania czy języka przywrócił.

    OdpowiedzUsuń
  2. No tak.. jednak specjalnie lubiany przez społeczeństwo nie był. Stąd też jego rychła śmierć, wraz z rodziną (żoną i dziećmi)

    OdpowiedzUsuń
  3. historia ostatnich Romanowów zawsze mnie fascynowała. fałszywi synowie i córki cara pojawiające się po latach, tajemnica ich śmierci i tragiczny los... pobudza to wyobraźnię, oj pobudza.

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)