O Perth mówi się: "najbardziej samotne wielkie miasto na Ziemi". Spośród dużych metropolii Perth leży rzeczywiście z dala...

Najbardziej odizolowane miasto na świecie.

/
0 Comments

O Perth mówi się: "najbardziej samotne wielkie miasto na Ziemi". Spośród dużych metropolii Perth leży rzeczywiście z dala od innych ośrodków. Mieszkańców tej metropolii oddziela od świata z jednej strony Ocean Indyjski, a z drugiej - miliony kilometrów kwadratowych pustyni. Najbliższe wielkie miasto, Adelaide, jest odległe od Perth o 3000 km! Do Sydney czy Melbourne, choć to także Australia, jest z Perth dalej niż do indonezyjskiej Dżakarty. Patrząc z lotu ptaka stolica Australii Zachodniej wygląda jak pojedynczy punkt ludzkiej cywilizacji pomiędzy ogromnymi przestrzeniami stepów Piątego Kontynentu a bezmiarem wód oceanu Indyjskiego. Na dodatek przez środek samotnego miasta biegnie transkontynentalna linia kolejowa, dzieląca je na dwie części.Mieszkańcy Perth nie boleją jednak nad takim właśnie położeniem swego miasta. Przyzwyczaili się i dobrze im z tym, zwłaszcza że w ostatnich latach, po geologicznych odkryciach, staje się ono coraz bogatsze i przybywa w nim coraz więcej foremnych i niebanalnych wieżowców, uzupełniających wielkomiejski charakter miasta. Bogactwa naturalne Zachodniej Australii dają wciąż nowe, ekonomiczne impulsy, pozwalające mieszkańcom tego stanu dość krytycznie oceniać przedsięwzięcia polityków z Canberry, a także rozwój innych stanów. Te animozje sięgają korzeniami wiele lat wstecz. Niezależni, bogaci mieszkańcy Zachodniej Australii już w 1933 roku opowiedzieli się w stanowym referendum za wystąpieniem ze Związku Australijskiego.

U mieszkańców Perth przybysze upatrują wiele cech śródziemnomorskich. Obywatele tutejsi nie spieszą się, dbają o wypoczynek i odprężenie i nie szczędzą pieniędzy ani na zdobienie miasta, ani na parki i tereny wypoczynkowe nad rzeką Swan. Herbowym znakiem Zachodniej Australii jest czarny łabędź, z konieczności więc niejako obywatele Perth korzystają z uroków żeglowania, a ilość łodzi żaglowych i motorowych przypadających na mieszkańców miasta jest z pewnością największa w Australii, jeśli nie na świecie.

Najbardziej samotne miasto świata jest jednocześnie najbardziej pogodnym. Przez cały rok słońce świeci tu 8 godzin na dobę. Dużo tu nie tylko słonecznych dni w roku, ale i - jak podkreślają Australijczycy - pogodnych, uśmiechniętych ludzi. Ciepły klimat, ze średnimi temperaturami w granicach 18 (zima) - 26° C (lato) i wspaniała przyroda, jaka otacza miasto, tworzą atmosferę relaksu nawet wtedy, kiedy trzeba ostro pracować. Jest to także doskonałe miejsce do uprawiania sportów, zwłaszcza wodnych. 


You may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)