Historia zamku wg żródła z gazetka.be Historia La Roche wiąże się ściśle ze średniowiecznym zamkiem Féodal, górującym nad miasteczki...

Historia La Roche

/
3 Comments
 Historia zamku wg żródła z gazetka.be

Historia La Roche wiąże się ściśle ze średniowiecznym zamkiem Féodal, górującym nad miasteczkiem, który został wybudowany w 9 wieku naszej ery przez Rupes’a Seremani, wasala księcia Lotaryngii. W XV wieku zamek został przebudowany, a między rokiem 1661 i 1677 był okupowany przez armię Luisa XVI, która zburzyła zamkową wieżę. Pod przywództwem Candau, studenta sławnego markiza Vaubana, zamek przeistoczył się w fortecę: wzmocniono ściany, dobudowano kazamaty oraz taras artyleryjski, a całość została przykryta kilkoma tonami ziemi. Po traktacie zawartym w Utrechcie La Roche znalazło się pod panowaniem austriackim. Wówczas budowla miała zostać przekształcona w więzienie, jednak zaniechano tego pomysłu. Opuszczony w XIX wieku przez austriackiego imperatora Józefa II zamek stopniowo zaczął tracić na znaczeniu. Do naszych czasów przetrwały jedynie jego ruiny, które są jednym z najpopularniejszych turystycznych celów w Ardenach.


Historia o duchu La Roche
Historia o duchu wg żródła z gazetka.be .

Ruiny zamku nawiedzane są przez ducha hrabiny Berty de La Roche. Berta była jedynaczką i zarazem jedyną spadkobierczynią lorda de La Roche, który swego czasu zorganizował zawody rycerskie o rękę swej córki. Pierwszym kandydatem był narzeczony hrabiny Alix de Salm, hrabia Montaigu – potężny i niepokonany w wielu turniejach zawodnik. W związku z tym nikt nie ośmielił się wyzwać go na pojedynek. Kiedy już chciano przerwać turniej, na polu walki pojawił się bardzo młody rycerz, prawie nieuzbrojony, jadący na cherlawym i małym koniu. Wzbudził on ogólną wesołość oraz politowanie widowni. Jednak chłopiec okazał się sprytniejszy niż na początku się wydawało i pomimo wielu prób udało mu się uniknąć ataków groźnego rywala. Rozwścieczony Montaigu, gnając na oślep z ogromnym mieczem, wypadł z siodła i runął na ziemię. W tym momencie mały rycerz jednym ruchem rozciął mu gardło, tym samo wygrywając prawo do poślubienia Berty. Po zaślubinach ojciec zaprowadził młodych małżonków do komnaty na samym szczycie. Rano okazało się, że pokój jest pusty, a okno otwarte. Przerażony lord spojrzał na brzeg rzeki. Leżały tam dwie plamy: biała, oznaczająca dobro, i czarna, oznaczająca zło. Szybko okazało się, że tajemniczym rycerzem była zazdrosna hrabina Alix de Salm. Podpisała ona pakt z diabłem, mszcząc się na Montaigu i hrabinie de La Roche, powodując ich tragiczną śmierć. Duch nieszczęsnej Berty przechadza się w miejscu jej śmierci ok. 22.00 w każdą noc w lecie, z wyjątkiem dni, kiedy pada deszcz.


You may also like

3 komentarze:

  1. Zamek rzeczywiście interesujący, ale sama forma przedstawienia i układ graficzny i mapka- super! Gratuluję!

    OdpowiedzUsuń
  2. Mysle, że forma przekazu ma duży wpływ na odbiorce, cieszę się , że ten sposób do Ciebie trafia:)

    OdpowiedzUsuń
  3. A ja lubię zwiedzać takie zamczyska ......

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)