I wojna światowa i rewolucja bolszewicka w Rosji stworzyły plakat propagandowy , wypełniający w różnych konwencjach estetycznych bie...

Propaganda plakatowa w komunistycznej Rosji.

/
4 Comments

I wojna światowa i rewolucja bolszewicka w Rosji stworzyły plakat propagandowy, wypełniający w różnych konwencjach estetycznych bieżące potrzeby agitacji wojennej i ideologicznej.
W Rosji do akcji propagandowych wprzęgnięto rozwijające się nurty awangardowe, przede wszystkim związane z "użytkową" odmianą konstruktywizmu, reprezentowaną m.in. przez Majakowskiego, Rodczenkę i El Lissitzky'ego.

Okres kolejnej wojny światowej to ponowne wprzęgnięcie plakatu w służbę agitacji, werbunku i propagandy, z wykorzystaniem wszelkich dostępnych konwencji estetycznych - po obydwu stronach barykady.

Stalin ZSRR

W Galerii BWA i Muzeum Karkonoskim można oglądać rosyjskie plakaty i reprinty plakatów z ostatnich... 100 lat! Wystawa powstała kilka lat temu we Wrocławiu za sprawą dwóch osób: wrocławskiego artysty plastyka Jacka Wolffa i Agaty Saraczyńskiej, krytyka sztuki. Na wernisażu wystaw w BWA i muzeum wyróżniali się strojami w klimacie Kraju Rad.

Plakaty głównie projektowali malarze i inni artyści. Stanowiły one silny materiał przekazu, co było niezwykle w okresie wojennym. You may also like

4 komentarze:

 1. Zawsze na zajęciach z historii ciekawiły mnie te kwestie propagandowe i sztuka propagandowa. Jest coś w tych plakatach co zdecydowanie zwraca moją uwagę, tylko nawet nie wiem jak to coś określić :)

  pozdrawiam gorąco! i dziękuję bardzo za komentarz u mnie na blogu :)

  p.s. nie prowadzisz już tego drugiego bloga?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie Kasiu, zawiesiłam na jakiś czas, na razie nie mam czasu na prowadzenie dwóch blogów. Ale mam nadzieje, że i tu znajdziesz coś interesującego:)

   Usuń
 2. Jestem pełna podziwu dla tematyki posta. Kierunek moich studiów jest dość związany, a przynajmniej był przez I rok, z historią, więc siłą rzeczy musiałam ją polubić :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypuszczam, że i dla mnie mógłby być w takim razie, interesujący:)

   Usuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)