Kiedy na ekrany kin wszedł film „Mamma mia” równie dużo mówiło się o znakomitej kreacji Meryl Streep, co o ciągle porywającej muzyce szw...

Jakie możemy wyróżnic cechy kultury Szwedów?

/
1 Comments

Kiedy na ekrany kin wszedł film „Mamma mia” równie dużo mówiło się o znakomitej kreacji Meryl Streep, co o ciągle porywającej muzyce szwedzkiego zespołu „Abba”. Gdyby ktoś nie wiedział skąd grupa pochodzi, to chyba by się nie domyślił. Muzyka idealnie pasowała do gorącej greckiej wyspy otoczonej lazurowym morzem, skąpanej w słońcu. Czy to możliwe, że to piosenki zimnych Szwedów? A może Szwedzi tacy zimni nie są? W końcu „Roxette” też nie grał smętnych kawałków. Podobnie jak „Ace of base”. 

Szwedzi zimni nie są, choć trochę trzymają na dystans. Nie ma mowy o całowaniu na powitanie, ani też o spóźnieniach. Nawet jeśli to tylko pięć minut, należy przeprosić i wytłumaczyć się. Inaczej jest jednak, gdy chodzi o przyjaciół, a szczególnie o rodzinę. Dla Szwedów to dobro najwyższe, wspólne posiłki – święte. Wszyscy słyszeli o bezstresowym wychowaniu. To właśnie szwedzki pomysł pedagogiczny. Rzeczywiście najczęściej stosuje się wychowanie z dużą dozą wolności, ale pewne rzeczy wpajane są małym Szwedom bezwzględnie. Na przykład utrzymywanie czystości. Schludność miast, dworców kolejowych, parków robi na Polakach duże wrażenie. Podobnie jest z dbaniem o zdrowie. Mimo że dzieci w Szwecji, jak ich rówieśnicy na całym świcie, uwielbiają słodycze, to jedzą je tylko w weekendy. Od maleńkości wpaja im się, że cukier niszczy zęby. Jeśli wybierzemy się do Szwecji z dziećmi, nie będą się nudziły. Na Wyspie Ölandna znajdziemy ZOO, park rozrywki, wyspę piratów, park dinozaurów, park baśni i legend, cyrk oraz różnego rodzaju baseny i zjeżdżalnie wodne. W Liseborgu można zaszaleć w największym w Skandynawii wesołym miasteczku, jednej z głównych atrakcji Göteborga. Ze 146-metrową wieży widać panoramę miasta i całą okolicę. Niezapomniana będzie wizyta w świecie Astrid Lindgren, po którym oprowadza sama Pipi Langstrump. W tych wszystkich miejscach jest tak ciekawie, że dorośli też się nie nudzą.

szwecka kultura

Szwedzi bardzo dbają o przyrodę, ekologię, nie znajdziemy w tym kraju wybetonowanych przestrzeni, wszędzie gdzie można wprowadza się naturę, najlepiej, żeby zaglądała w okna. Gdy jednak chcemy spotkać się bliżej ze skandynawską przyrodą, najlepiej udać się na północ. W mieście Kiruna znajduje się Hotel Lodowy, zbudowany w całości z lodu i śniegu. Zrobione są z tych surowców ściany, łóżka, krzesła i stoły. Podobno gościom nie jest zimno, bo śpią pod prawdziwą skórą renifera. Niezapomniane wrażenia czekają też na nas w wiosce Gasa, gdzie znajduje się leśne gospodarstwo Lapończyków. Zgłębimy tam tajniki zajmowania się reniferami, zjemy suszone mięso tych zwierząt i poznamy kulturę Lapończyków, czyli Saamów.


You may also like

1 komentarz:

  1. Kocham Szwecję<3
    ale niestety jeszcze pocztówka stamtąd u mnie nie zagościła:((

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)