Wyspa Magnetyczna (ang. Magnetic Island) to wyspa w Australii, w stanie Queensland, położona w pobliżu miasta Townsville, w rejonie Wiel...

Magnetic Island

/
1 Comments

Wyspa Magnetyczna (ang. Magnetic Island) to wyspa w Australii, w stanie Queensland, położona w pobliżu miasta Townsville, w rejonie Wielkiej Rafy Koralowej. Wyspa Magnetyczna jest wprawdzie wyspą kontynentalną, ale na jej plażach można znaleźć świetne warunki do oglądania rafy.

Wyspa Magnetyczna została odkryta przez kapitana Jamesa  Cooka 6 czerwca 1770 r. Zapisał on wtedy w swoim dzienniku:

Lekki wiatr z wschodnio-południowego-wschodu, z którym kierowaliśmy się na zachodnio-północny zachód, gdzie teraz widać ląd. Głębokość wody: 12-14 sążni. W południe osiągnęliśmy pozycję: szerokość 19 stopni i 1 minuta na południe, długość od Cape Gloucester: 1 stopień i 30 minut na zachód. Od wczorajszego południa zrobiliśmy 28 mil w kierunku północno-zachodnio-północnym. W tej sytuacji znaleźliśmy się u wejścia do zatoki [..], którą nazwałem “Cleveland Bay”. Zatoka rozciąga się na 5-6 mil od południowego-zachodu do południowego wschodu. Wschodni kraniec nazwałem “Cape Cleveland”, a zachodni “Magnetical Head” lub “Magnetical Island“, bo bardziej wygląda na wyspę, a kompas nie zachowywał się poprawnie w jej pobliżu. Góry na lądzie nie są zbyt wysokie, a cała okolica wydała się nam najbardziej dziką, skalistą i jałową z wszystkich, które dotychczas widzieliśmy. Nie jest jednak niezamieszkana: widzieliśmy dym w wielu miejscach wokół zatoki…


Wyspa Magnetyczna ma 52 km2 powierzchni, z czego ponad połowę zajmuje park narodowy. Stałych mieszkańców na wyspie jest ok. 2 tysięcy, większość zajmuje się obsługą ruchu turystycznego lub po prostu korzystaniem z uroków tropikalnego Queensland.
You may also like

1 komentarz:

  1. Taka wyspa magnetyczna to powinna mocno przyciągać turystów

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)