Wiatraki, saboty, tulipany, sery i rowery - to są symbole Holandii. Wiele więcej o tym kraju na ogół nie wiemy. Wiatraki kręcą się jeszcze...

Symbole Holandii.

/
1 Comments
Wiatraki, saboty, tulipany, sery i rowery - to są symbole Holandii. Wiele więcej o tym kraju na ogół nie wiemy. Wiatraki kręcą się jeszcze w wielu miejscach, nadal można spotkać farmera w sabotach, tulipany jak piękny dywan barwią w maju okolice wsi Lisse a żółte sery można kupić wszędzie.

Wiatraków jest jeszcze wiele - w XIX wieku było ich jeszcze 9 tys., dzisiaj zostało jeszcze około 1000 sprawnych wiatraków. Większość z nich liczy sobie już 300 lat i są nadal w dobrej kondycji, starannie konserwowane i w zdumiewająco dobrym stanie, można powiedzieć - jak nowe. Wiatraki miały bardzo wiele zastosowań; służyły do mielenia ziarna i innych celów przemysłowych a najważniejszym zadaniem było wypompowywanie wody z niżej położonych polderów. Rzędy wiatraków przepompowywały wodę z najniżej położonego kanału do kanału metr wyżej, następny rząd wiatraków przepompowywał wodę jeszcze metr wyżej i tak dalej. Im niżej, poniżej poziomu morza położony jest polder, tym więcej wiatraków czyli pomp wodnych musiało pracować na jego obrzeżach. Z czasem wiatraki zastąpiono wydajniejszymi pompami z motorami parowymi, spalinowymi i elektrycznymi. 

symbol holandii


Dla wielu Polskich turystów Holandia sprawia  wrażenie wielkiego, zielonego kwitnącego parku. Już od wczesnej wiosny kwitną na polach w wielu regionach pierwsze rośliny cebulkowe; krokusy, narcyzy, hiacynty no i oczywiście tulipany. Dla miłośników flory wart zobaczenia jest słynny na cały świat park Keukenhof - ogrody z największa kolekcja kwiatów cebulkowych na świecie, miedzy innymi 6 mln. tulipanów. Keukenhof leży koło miejscowości Lisse, której okolice są pełne pól tulipanów. Jest udostępniony dla turystów dwa wiosenne miesiące (kiedy tulipany kwitną) przełom kwietnia i maja.
You may also like

1 komentarz:

  1. Fajnie ze jestes :) miło tu u Ciebie i lubie czytac Twoje posty :)
    Kocham Holland za wszystko co ma :)
    Pozdrawiam agu

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)