Chichén Itzá znajduje się w na półwyspie Jukatan w Meksyku. Jest to zrujnowane, porośnięte roślinnością miasto, które pod koniec XIX wiek...

Chichen Itza - Królestwo Majów Meksyku

/
8 Comments
Chichén Itzá znajduje się w na półwyspie Jukatan w Meksyku. Jest to zrujnowane, porośnięte roślinnością miasto, które pod koniec XIX wieku odkrył archeolog amator, Amerikanin Edward Herbert Thompson.
Miasto zostało zbudowane na początku naszej ery przez Majów. Jego nazwa pochodzi z czasów przedkolumbijskich i w języku Majów znaczy u źródeł Itzá. Największy rozkwit nastąpił od około 450 roku do X wieku, gdy podbili je Toltekowie. Doprowadziło to do przenikania się kultyry Tolteków z kulturą Majów.

meksyk chichen itza

W mieście okryto drogę, która miała 300 metrów długości i 6 metrów szerokości, wyłożoną czerwonymi cegłami. Na jej końcu znajduje się naturalne zagłębienie o głebokości 40 metrów i średnicy 60 metrów, które prawdopodobnie pełniło rolę studni ofiarnej. W czasie wielkiej suszy wrzucano do niej dziewice, aby przebłagać boga deszczu. Na dnie znaleziono duże ilości przedmiotów ze złota, nefrytu oraz gliny.
Majowie wznieśli w mieście ogromne kamienne budowle, świątynie, pałace, galerie z kolumnadami. Jedną z takich budowli jest Świątynia Wojownika, w której widoczne są także wyraźnie wpływy sztuki Tolteków. Filary zbudowane w kształcie Pierzastych Węży, występują postaci wojowników oraz rzeźby wpół leżących postaci zwane Chac Mool. W mieście wybudowano także piramidę schodkową złożoną z dziewięciu tarasów, na której szczycie znajduje się światynia.

meksyk zabytki 

królestwo majów


W Chichén Itzá mieści się posąg boskiego pierzastego węża z ogromną paszczą i ogonem wskazującym na niebo, a także wzniesiona na dwóch kamiennych tarasach kopuła, która służyła prawdopodobnie jako obserwatorium astronomiczne.
Kolejnym budynkiem jest Tzompantli - platforma czaszek. Zbudowany jest on na planie prostokąta o bokach 60 metrów na 12 metrów. Czerwone kamienne ściany budynku zostały ozdobione czterema rzędami czaszek, które prawdopodobnie przedstawiają odcięte głowy jeńców, którzy byli więzieni w Tzompantli.

majowie zabytkiYou may also like

8 komentarzy:

 1. Śliczne karteczki. Zazdraszczam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cud, miód i orzeszki! Ja tam chcę! Dzisiaj! :D Albo chociaż takie kartki, skoro sama nie mogę tam pojechać..

  OdpowiedzUsuń
 3. śliczne kartki, bo i kultura Majów była jedną z ciekawszych :D

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja dzisiaj idę do Majów na herbatkę ;D
  Kartki super oczywiście :)

  OdpowiedzUsuń
 5. U nas jest anegdotka rodzinna "Kusie z Majami" ;) Moja babcia i ciotka y Majów to prawie siostry, więc wiesz...
  A kartki zazdraszczam ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajne kartki :) Też bym chciała dostać z tego miejsca :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale okazy! Szkoda, że tak słabo znamy historię związaną z tymi miejscami.

  OdpowiedzUsuń
 8. dokładnie:) niesamowite miejsce:)

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)