Cypr jest państwem w południowo – zachodniej Azji, jednocześnie zajmuje ono największą wyspę we wschodniej części Morza Śródziemnego. ...

Cyprus jako raj pod każdym wzgledem

/
0 Comments

Cypr jest państwem w południowo – zachodniej Azji, jednocześnie zajmuje ono największą wyspę we wschodniej części Morza Śródziemnego. Graniczy z Turcją, Syrią i Libanem.Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej. Do największych i najciekawszych miast zaliczają się Nikozja (stolica), Limassol, Larnaka, Famagusta i Pafos.

W powszechnej opinii Europejczyków Cypr uznawany jest za raj pod każdym względem. Ogromną popularnością cieszą się piaszczyste, słoneczne plaże, ciepłe morze oraz inspirujące zabytki i ślady przeszłości. Tymczasem poza morzem i plażami, powierzchnia Cypru jest przeważnie górzysta. Najwyższym szczytem jest Olimbos, wznoszący się na wysokość 1951 m n.p.m. Jedynym żyznym terenem jest nizina Mesaria, znajdująca się w środkowej części kraju.

cyprus

Turyści chętnie spędzają urlop na Cyprze, gdyż trudno tu trafić na brzydką pogodę. Zimy są dosyć łagodne (średnie temperatura miesięczna waha się między 10 a 12 st. C), natomiast lata – ciepłe (średnie temp. To 26 – 28 st. C, przy czym zdarzają się dni, kiedy słupek rtęci osiąga nawet 45 st. C). Nic więc dziwnego, że roślinność tego kraju jest charakterystyczna dla strefy śródziemnomorskiej. Występuje tu wiecznie zielona makia, dęby, cyprysy, sosny oraz cedry libańskie.


W 2001 roku Cypr zamieszkiwało ponad 760 tys. ludzi, którzy wywodzili się z różnorodnych narodowości. Najliczniejszą grupę stanowią Grecy, Turcy, Ormianie, Anglicy, Rosjanie, Żydzi i Libańczycy. W głównej mierze posługują się oni językiem greckim i tureckim, które są językami urzędowymi. Część mieszkańców posługuje się także angielskim, ormiańskim i rosyjskim. Ten ostatni język jest szczególnie ważny ze względu na interesy łączące Cypr i Rosję. Okazuje się, że Republika Cypryjska jest drugim inwestorem zagranicznym w Federacji Rosyjskiej, jeżeli chodzi o ilość zainwestowanych tam pieniędzy.


You may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)