Ukraina była najważniejszą po Rosji republiką Związku Radzieckiego. Wartość produkcji Ukrainy czterokrotnie przewyższała produkcję następn...

Ukraina, czyli była republika Związku Radzieckiego

/
3 Comments
Ukraina była najważniejszą po Rosji republiką Związku Radzieckiego. Wartość produkcji Ukrainy czterokrotnie przewyższała produkcję następnej w kolejności republiki. Żyzne ukraińskie czarnoziemy dawały ponad 25% rolniczej produkcji Związku Radzieckiego. Stąd pochodziły też znaczące ilości mięsa, mleka, zboża i warzyw przeznaczone dla innych republik. Analogicznie, przemysł ciężki Ukrainy dostarczał wyposażenie i surowce do ośrodków przemysłowych i wydobywczych pozostałych republik. Aktualnie Ukraina zależna jest od importu energii, zwłaszcza gazu ziemnego.

Ukraina Republika

Polska była pierwszym krajem, który uznały niepodległość Ukrainy w dniu 2 grudnia 1991.
Dzisiejszy Lwów i Kijów to miasta bliźniacze Krakowa. Przed II wojną światową Lwów, Kraków i Wilno były głównymi ośrodkami nauki i kultury w Polsce, obok stołecznej Warszawy.
W 2006 roku rząd Rosji zakazał importu polskiego mięsa, niedługo potem Ukraina także przyjęła podobne kroki, co odebrane zostało w Polsce jako akt nieprzyjazny i wykonany na polecenie Moskwy.
Ważnym historycznym wydarzeniem będzie organizacja na Ukrainie (wraz z Polską) Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Będzie to pierwsza tych rozmiarów impreza sportowa zorganizowana także we wschodniej części Europy.


You may also like

3 komentarze:

 1. W miniaturce to wyglądało mi na polski Jarosław :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Petitku, nie doszukasz się takiego budynku w Jarosławiu, choćby nie wiem co. a owszem Ukraina niedaleko z Jarosławia. ;-)
  pocztówka bardzo ładna i znaczki także. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. swojski taki budyneczek, podobny mógłby w Polsce też się bez problemu znajdować :)

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)