Początki organizacji wojsk balonowych sięgały czasów tworzenia na terenie Rosji oddziałów formacji wschodnich. W I Korpusie Polskim gen. J...

Drugi Batalion Balonowy - Jednostki Wojska Polskiego 1918 - 1939

/
4 Comments
Początki organizacji wojsk balonowych sięgały czasów tworzenia na terenie Rosji oddziałów formacji wschodnich. W I Korpusie Polskim gen. Józefa Dowbór-Muśnickiego, jesienią 1917 roku utworzony został 1 Polski Oddział Balonowy. W 1929 roku nastąpiły zmiany w organizacji lotnictwa wojskowego w tym i wojskach balonowych. W 1929 roku w Jabłonnie, na bazie wydzielonej kompanii balonów zaporowych z toruńskiego 1 batalionu balonowego sformowany został 2 batalion balonowy - pododdział Wojsk Balonowych II RP w latach 1920-1939.
Dowódcą 2 batalionu balonowego był ppłk. obs. bal. Julian Sielewicz. 


Na zdjeciu :
Święto 2 Batalionu balonowego sformowanego w 1929r. Ołtarz polowy w hangarze utworzono z balonów zaporowych "N" i "NN". Za żołnierzami z lewej strony zwracają uwagę złożone latawce ze zbiorów Muzeum Historycznego  w Legionowie. 
Odznaka obserwatora balonowego I klasy z kolekcji Włodzimierza Soszyńskiego.
You may also like

4 komentarze:

 1. To oni serio w czasie wojny prowadzili atak z balonów?

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak Petitku - całkowicie na serio. Początkowo nawet w bardzo złych-technicznych warunkach.

  OdpowiedzUsuń
 3. A to ciekawe... Czego to ludzie nie wymyślą.

  OdpowiedzUsuń
 4. nie jestem w stanie wyobrazić sobie, że kiedyś balony naprawdę mogły służyć do walki. i podziwiam odwagę tych ludzi przede wszystkim.

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)