Wylonił się z bagien i szalonej wyobraźni cara Piotra I. Przez ponad 300 lat rozrastał się i piekniał, zadziwiając Europę swoim przepychem...

Rosja - St.Petersburg

/
5 Comments
Wylonił się z bagien i szalonej wyobraźni cara Piotra I. Przez ponad 300 lat rozrastał się i piekniał, zadziwiając Europę swoim przepychem. Dziś jest najbardziej europejskim z rosyjskich miast. O czym mowa? Oczywiście o mieście "Trojga Imion" - Sankt Petersburg, a może Piotrogród? Mi bardziej znana jest nazwa Leningradu wiążąca się z rokiem 1941-1944, kiedy to przez prawie 900 dni Rosjanie dzielnie bronili miasta, okupując to milionem ofiar...ale nie o tym, nie o tym. Oszczędzę sobie i Wam - czytelnikom, lekcję historii.


Zatem Petersburg, ponieważ taka jest właśnie forma zalecana ( po co te zmiany nazw miasta ? ), jest największym zaraz po Moskwie, rzecz jasna, ośrodkiem gospodarczym, kulturowym i naukowym Rosji. Przez UNESCO zastał uznany ósmym najbardziej atrakcyjnym turystycznie miastem świata - a to już mówi samo za siebie, prawda? Petersburg to miasto szerokich arterii, rozległych parków, imponujących pałaców i 600 mostów - oto właśnie jeden z nich nad rzeką Newą, celnie uchwycony nocną porą, z kolekcją tysiąca barw i wymyślnych świateł.

You may also like

5 komentarzy:

 1. piękności:)

  OdpowiedzUsuń
 2. wiedziałem, że Agnieszka będzie zauroczona tą ilością niebieskiego :)

  OdpowiedzUsuń
 3. cudownosci ;) bogactwo jest synonimem Rosji, paradoksalnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mosty St. Petersburga są przecudne :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow! Kartka jest... brak słów!

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)