Laos należy do najsłabiej rozwiniętych i najbiedniejszych krajów Azji. Tylko mała część 6 milionowej populacji mieszka w nielicznych i n...

Laos - naważniejsze informacje oraz co warto zobaczyć ?

/
3 Comments
Laos należy do najsłabiej rozwiniętych i najbiedniejszych krajów Azji. Tylko mała część 6 milionowej populacji mieszka w nielicznych i niewielkich miastach, reszta żyje w prostych (ale często malowniczych) wioskach i zajmuje się głównie uprawą ryżu.
W Laosie żyje sto-kilkadziesiąt różnych grup etnicznych posiadających własną kulturę, tradycje, zwyczaje, a także język. Dominującą religią jest Buddyzm tradycji Therawady, ale animalizm jest równie często praktykowany, zwłaszcza w trudniej dostępnych regionach.
Laos jest krajem bardzo górzystym, znaczną część jego powierzchni zajmuje dzika roślinność, w tym dziewicza dżungla. Kraj przecina sieć rzek, głównie Mekong i jego dorzecze. Większość z nich, pod nieobecność utwardzanych dróg, stanowi ważne szlaki transportowe. Komunikacja lądowa jest mocno utrudniona ze względu na brak, albo bardzo niską jakość drógW Laosie nie ma może atrakcji na miarę Angkoru w sąsiedniej Kambodży, czy pięknych, tajskich plaż, ale parę miejsc na pewno zasługuje na uwagę. Przede wszystkim Luang Prabang, jedno z najpiękniejszych miasteczek całej Azji Południowo-Wschodniej. W Champasak można podziwiać ruiny świątyń z czasów Imperium Khmerskiego, a w okolicach Phonsavan warto zobaczyć tajemnicze "Plain of Jars".Największą atrakcją Laosu jest jego dzika i nieprzeciętnie piękna przyroda, dlatego nie można pominąć trekingu w górach, gdzieś na północy kraju, spływu Mekongiem speed lub slow boatem, czy kilku dni słodkiego lenistwa w hamaku w "krainie 4 tysięcy wysp" na południu.
Laotańczycy są bardzo sympatyczni, dlaczego więc nie odwiedzić ich w którejś z malowniczych wiosek, na przykład Muang Ngoi, albo przyjrzeć się życiu któregoś z plemion mniejszości etnicznych.W Laosie panuje klimat zwrotnikowy monsunowy i wyróżnia się dwie pory roku:
  • deszczową - od maja do października, z temperaturą przekraczającą 30 stopni przy bardzo wysokiej wilgotności powietrza i częstymi ulewami monsunowymi
  • suchą - od października, do maja (czasem okres od marca do maja nazywa się porą gorącą), z temperaturą od 15 do 40 stopni (maj) (w grudniu i styczniu, w górach, temperatura może spaść nawet do zera stopni)
Najwięcej turystów odwiedza Laos pomiędzy listopadem, a marcem, ale pozostała część roku także nadaje się do podróżowania, o ile komuś nie przeszkadzają 40 stopniowe upały, czy częste ulewy. Należy się jednak liczyć z takimi problemami, jak za niski poziom wody w rzekach pod koniec pory suchej (problem dla łodzi), albo nieprzejezdne drogi w trakcie pory deszczowej.


źródło - http://mandalay.pl/laosYou may also like

3 komentarze:

  1. 1. patrzcie jaką fajową muszlę wyczesałam na plaży - pasuje mi do kółka
    2. już wiem gdzie są wszystkie żetony do wózków, które zgubiłem

    OdpowiedzUsuń
  2. Ahahaha....Greyboy rozbawiła mnie Twa interpretacja ;) jakze trafna.

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)