Mur berliński został zbudowany w 1961 roku przez rząd NRD . Wkrótce po wzniesieniu muru prezydent USA John F. Kennedy wyzna...

Checkpoint Charlie, Berlin

/
1 Comments
Mur berliński został zbudowany w 1961 roku przez rząd NRD. Wkrótce po wzniesieniu muru prezydent USA John F. Kennedy wyznaczył trzech amerykańskich żołnierzy do punktów kontrolnych ustawionych wzdłuż korpusu dyplomatycznego i sprzymierzonych wojsk. Checkpoint Charlie był najbardziej znany z tej trójki.


Nazwa Checkpoint Charlie pochodzi z alfabetu - litery a, b i c. Zostały one oznaczone nazwą Alpha, Bravo i Charlie. Przed 1962 ten punkt kontrolny był jedynym miejscem, przez który mogli przejść cudzoziemcy, którzy chcieli odwiedzić Berlin Zachodni. 

punkt graniczny Checkpoint Charlie


Checkpoint Charlie

Punkt kontrolny, który leży w samym sercu Berlina, w dzielnicy Friedrichstadt, był głównym miejscem odniesienia w wielu filmach i ważnym czynnikiem w wielu powieściach szpiegowskich, które zostały napisane w czasie zimnej wojny. 
checkpoint Charlie Berlin

W 1991 roku Armia Stanów Zjednoczonych oficjalnie opuściła „Checkpoint Charlie”. Obecnie znajduje się tam Muzeum Muru Berlińskiego oraz symboliczny punkt kontroli granicznej – atrakcja turystyczna, w której można nabyć odcisk pieczątki kontroli granicznej z wybranej przez siebie strefy okupacyjnej. 

 


You may also like

1 komentarz:

  1. Fajny post, ciekawe informacje, przypomniały mi od razu moją wycieczkę do Berlina :) Miło było trafić na taki fajny blog - myślę, że będę odwiedzać :)
    Pozdrawiam serdecznie i w przypływie chęci i wolnego czasu - zapraszam do siebie :)
    http://optimisticpostcrosser.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)