Cederberg to najwyżej położona winnica w Południowej Afryce. Jest usytuowana na poziomie 1100 m.n.p.m, pomiędzy dwoma pasmami górskimi na ...

Wina z Południowej Afryki - Winnica w Cederberg

/
1 Comments
Cederberg to najwyżej położona winnica w Południowej Afryce. Jest usytuowana na poziomie 1100 m.n.p.m, pomiędzy dwoma pasmami górskimi na terenie parku krajobrazowego. Zimny klimat śródziemnomorski z dość dużym opadem deszczu jak na ten teren pustynny powoduje iż Cederberg jest klasyfikowany jako oddzielny region winiarski, jeden z 51 regionów w całej Południowej Afryce. Wina z winnicy Cederberg mają oznaczenie W.O. Cederberg, co jest rzadkością w świecie winiarskim.

Południowa Afryka pocztówka
Farma Cederberg pozostaje w rodzinie Nieuwoudt od pięciu pokoleń. Będąc początkowo farmą owocowo – warzywną , została przekształcona w winnicę w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Od 1997r głównym winemakerem i właścicielem winnicy jest David Nieuwoudt. David urodził się w 1972r, ukończył szkołę w Clanwilliam po czym rozpoczął studia w Eisenburg Agricultural College które ukończył z wyróżnieniem. Staż odbywał w winnicy Lievlandpod okiem Paul’a Benade.  W 1996r wrócił na rodzinną farmę aby pomóc swojemu ojcu przy produkcji wina. Od samego początku było jasne iż David ma pasję oraz niesamowity talent winiarski. Już po 3 latach jego obecności w winnicy wina Cederberg zaczynają zdobywać nie tylko światowe rynki ale także  wygrywają konkursy na całym świecie oraz są doceniane przez magazyny winiarskie i uznanych somelierów.  David Nieuwoudt od niedawna jest członkiem Gildii winiarskiej w Południowej Afryce.Od 5 lat wina Cederberg znajdują się na liście 100 najlepszych win Południowej Afryki (Top 100 SA Wines). Wina Cederberg zostały docenione przez magazyny winiarskie: Decanter, Wine Spectator, Wine Magazine. Konkursy na których wina Davida Nieuwoudta zdobyły medale w ciągu ostatnich pięciu lat to: Veritas, Young Wine Show, Terroir Awards, Michelangelo International, Old Mutual Trophy, Decanter Wine Trophy, IWSC (International Wine and Spirit Competition), International Wine Challenge, Concours Mondial de Bruxelles, Concours Mondial du Sauvignon.

South Africa snail mail

Ale nie tylko wina Davida Nieuwoudta zdobywają nagrody, w 2005r etykieta wina Cederberg Cabernet  Sauvignon 2002 otrzymała najwyższą nagrodę na światowym konkursie Fox Rivers Paper Wine Label of the World.
W 2008r rusza kolejny projekt Davida – Ghost Corner. Jest to młoda winnica założona na Przylądku Igielnym. Wpływ oceanu, morski klimat, doskonałe ziemie oraz kunszt winiarski założyciela winnicy sprawiają że wina pod nazwą Ghost Corner już zdobywają medale i wyróżnienia na konkursach światowych. Sauvignon Blanc Ghost Corner 2012 zostało uznane najlepszym Sauvignon Blanc na świecie przez jurorów konkursu Decanter Wine Trophy 2013.

południowa afryka wino

2004 roku rezerwat przyrody Cederberg wraz z innymi obszarami chronionymi regionu Cape Floral został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Informacje pochodzą z : www.willawin.pl


You may also like

1 komentarz:

  1. Stellenbosch też jest znany z wina wysokiej jakosći.

    http://theworldofpostcards.blogspot.com/2014/07/stellenbosch.html

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)