„Omaha” –to kryptonim jednego z pięciu odcinków normandzkich plaż na których 6 czerwca 1944 roku wylądowały odziały alianckie w ramach ope...

D-Day 6 June 1944. Walka o plażę Normandii.

/
2 Comments
„Omaha” –to kryptonim jednego z pięciu odcinków normandzkich plaż na których 6 czerwca 1944 roku wylądowały odziały alianckie w ramach operacji „Overlord” - największego desantu morskiego i powietrznego w dziejach świata. Odcinek "Omaha" położony był w Normandii w północnej Francji i rozciągał się na ponad 31 kilometrach piaszczystego wybrzeża, pomiędzy Isigny-sur-Mer na zachodzie a Port-en Bessin na wschodzie.

wojna Normandia Francja

W walkach o „Omahę” brały udział: amerykańska 29 Dywizja Piechoty pod dowództwem gen. Charlsa Gerhardta, wspomagana przez 8 kompanii Rangerów, oraz 1 Dywizja Piechoty, dowodzona przez gen. Clarence'a Huebnera. Po stronie niemieckiej walczyła 352 Dywizja Piechoty dowodzona przez gen. Dietricha Kraissa. Główne walki toczyły się na liczącym 6,5 km odcinku pomiędzy Vierville a le Grand Hameau.


Walki o plażę „Omaha” przeszły do historii jako najbardziej krwawe starcia na francuskim wybrzeżu. Powodem ogromnych strat po stronie amerykańskiej była dobrze przygotowana obrona niemiecka prowadzona przez świetnie wyszkolone oddziały. Duże nasycenie odcinka bronią maszynową i artylerią (około 60 dział), niekorzystny dla lądujących wojsk teren – strome urwiska i wzgórza.

Do tego doszło wiele czynników losowych takich jak utrata 28 z 32 czołgów pływających mających wspierać atak, czy nieudane bombardowanie lotnicze i ostrzał artyleryjski pozycji niemieckich.

Normandia pocztówka

Żołnierze amerykańscy pomimo wyczerpania, choroby morskiej, bardzo ciężkiego ekwipunku i nasiąkniętych wodą mundurów prowadzili ciężkie walki, wolno posuwając się do przodu.

W ciągu pierwszych godzin desantu wszyscy amerykańscy dowódcy zostali, ciężko ranni, albo zabici. Natarcie całkowicie załamało się. Dowództwo amerykańskie rozważało przerwanie operacji na tym odcinku i wycofanie reszty sił na inne części plaży.

pamiątka z Normandii

Jednak w czasie ciężkich walk kilku oddziałom amerykańskim udało zbliżyć się do niemieckich umocnień, zniszczyć zasieki za pomocą min bangalora i pokonać pole minowe broniące dojścia do bunkrów od strony lądu. Po prawie 10 godzinach boju niemieckie umocnienia zostały zdobyte. W walkach o „Omahę” wojska amerykańskie straciły ponad 3 tysięcy żołnierzy.

D.Day NormandyYou may also like

2 komentarze:

  1. Pocztówki fajne i post także, lekcja historii zawsze się przyda :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetna pocztówka :) Choć historii nie lubię, zawsze to fajnie dowiedzieć się czegoś nowego :)

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)