Nowy Jork wielkie miasto wielkiej Ameryki . Liczy 8 milionów mieszkańców. Leży przy ujściu rzeki Hudson do Oceanu Atlantyckiego na wy...

Nowy Jork - miasto, które nie spi nigdy!

/
4 Comments

Nowy Jork wielkie miasto wielkiej Ameryki. Liczy 8 milionów mieszkańców. Leży przy ujściu rzeki Hudson do Oceanu Atlantyckiego na wyspach Manhattan, Long Island, Staten Island i kilkunastu mniejszych oraz częściowo na kontynencie. Stanowi centrum największej aglomeracji miejskiej w USA. Jest centrum światowego handlu i finansów, życia politycznego (od 1946 r. siedziba ONZ), komunikacji, sztuki, rozrywki oraz mody. Ze względu na siedziby jest centrum krajowych sieci radiowych i telewizyjnych oraz największych agencji reklamowych. Nowy Jork jest sercem amerykańskich mass mediów, a większość głównych wydawnictw w kraju jest ulokowana właśnie tu (głównie na Manhattanie). 

nocny widok na nowy jork

Gospodarka miasta opiera się na małych firmach i zakładach produkcyjnych, a większość siły roboczej znajduje zatrudnienie w usługach. Istotne miejsce w przemyśle miasta zajmuje produkcja odzieży, ale też: wyrobów chemicznych, tekstyliów, sprzętu elektronicznego, produktów metalowych oraz przetwórstwo żywności.

Nowy Jork to także ogromny węzeł komunikacyjny: międzynarodowe porty lotnicze; jeden z największych portów morskich świata; węzeł kolejowy i drogowy (krzyżuje się tu 8 międzystanowych autostrad); metro nowojorskie – jest drugą po londyńskim metrze najdłuższą siecią metra na świecie (1 056 km).więcej informacji znajdziesz tutaj.


You may also like

4 komentarze:

 1. Z przyjemnością przeczytałam, bo właśnie wróciłam z wycieczki do USA, w tym do NY. I przywiozłam mnóstwo wrażeń, zdjęć i pocztówek.
  Więcej na blogu: wswiatastrony.blogspot.com/
  Zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę wspaniałej wycieczki .
   Gorąco pozdrawiam

   Usuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)