Słoneczniki są radosnymi kwiatami, które uwielbiają bezpośrednie działanie promieni słonecznych w miesiącach letnich. Występują w bard...

Słoneczniki, kwiaty ozdobne i nie tylko.

/
0 Comments

Słoneczniki są radosnymi kwiatami, które uwielbiają bezpośrednie działanie promieni słonecznych w miesiącach letnich. Występują w bardzo wielu odmianach i mogą osiągać od 10cm do paru metrów wysokości. Jeśli posiejemy je w odpowiednim czasie mogą przynieść ogrodowi witalność oraz nasiona do jedzenia lub dla ptaków.
Dowodem pochodzenia słonecznika z Ameryki może być też to, że udowodniono, iż już 2600 lat p.n.e. udomowiono go w Meksyku, a 300 lat później na północ od niego. Wiele rdzennych mieszkańców Ameryki traktowało słoneczniki jako symbol boga słońca, w tym Aztekowie, Otomi i Inkowie. Pierwszym europejczykiem, który zobaczył słonecznik był Francisco Pizarro, który w Peru ujrzał roślinę czczoną przez tubylców jako bóg słońca. Złote obrazy kwiatów, jak i nasiona, zostały przywiezione do Europy w XVI w. do Hiszpanii. Niektórzy naukowcy twierdzą, że Hiszpanie chcieli na początku zniszczyć uprawy słonecznika ze względu na związek z religią. W XVIII w. olej wytwarzany ze słonecznika stał się szczególnie popularny na terenie całej Europy, a szczególnie członkom kościoła prawosławnego, gdyż był jednym z nielicznych olejów, który nie był zakazany w czasie Wielkiego Postu.

słonecznik
POSTCARD

 


You may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)