Mówi się, że Stambuł to Nowy York Wschodu. Nazywa się go też Wrotami Azji. Jego wizytówkami są dumnie górujące nad miastem świątynie - ...

Stambuł, miasto położone na granicy dwóch kontynentów.

/
0 Comments
Mówi się, że Stambuł to Nowy York Wschodu. Nazywa się go też Wrotami Azji. Jego wizytówkami są dumnie górujące nad miastem świątynie - Kościół Mądrości Bożej i Błękitny Meczet. Przybywający tu turyści, by poczuć klimat kraju islamskiego, pierwsze kroki kierują właśnie do tych miejsc. Oba budynki są bardzo podobne z zewnątrz. Jednak w środku bardzo się różnią.

Liczący ponad tysiąc czterysta lat Kościół Mądrości Bożej uchodzi za jedno z największych osiągnięć światowej architektury i świadczy o wysokim poziomie cywilizacji Bizancjum. Wywarł ogromny wpływ na rozwój architektury. Obecnie pełni rolę muzeum. Widoczne są w nim ślady chrześcijaństwa. Nad jednymi drzwiami widnieje mozaika przedstawiająca Chrystusa Pantokratora. W środku zobaczymy też wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem. W XV w. Osmanowie zmienili chrześcijańską świątynię na meczet, dobudowano w niej, zgodnie z wymogami islamu, minarety, mauzolea i fontanny. Wnętrze świątyni budzi niezwykły zachwyt. Zostało zaprojektowane jako odbicie nieba na ziemi. W bocznej nawie świątyni znajduje się tzw. "płacząca ściana" z dziurą. Wkłada się do niej kciuk. Po obróceniu go o trzysta sześćdziesiąt stopni należy pomyśleć życzenie. Jeśli po wyjęciu okaże się, że palec jest wilgotny, możemy liczyć na jego spełnienie się.

istambuł zabytki


Błękitny Meczet jest magicznym miejscem. Jego błękitne fajansowe płytki, pokrywające ściany, biją wyjątkową kolorystyką. To nim meczet zawdzięcza swą nazwę. Mimo tłumu turystów od świątyni emanuje spokój. Innowiercy nie mogą tu wchodzić tymi samymi drzwiami, co muzułmanie. Przeznaczono dla nich specjalne boczne wejścia. Zwiedzać meczet mogą tylko w określonych godzinach. Obowiązuje ich też odpowiedni strój. Koniecznością jest przykrycie kolan i ramion. Kobiety dodatkowo powinny mieć przykrytą także głowę. Wchodząc do meczetu należy zdjąć obuwie. Podłogi są tu wyłożone dywanami. W środku, naszą uwagę zwróci stary zegar, który w przeszłości wyznaczał czas modlitwy oraz pokryta marmurowym okratowaniem Królewska Loża. W niszy wskazującej kierunek Mekki, znajduje się kawałek świętego kamienia z Kaaby.
Najważniejsze zabytki Stambułu znajdują się w starej części miasta. Sercem miasta jest deptak Hipodrom. Atrakcją dla turystów jest pałac sułtanów. Ma on sporą liczbę pełnych przepychu komnat, w których kiedyś mieszkali władcy ze swoim haremem. Jest tam prześlicznie zdobiona waza, którą podarował sułtanowi jeden z polskich władców.W Stambule jest Muzeum Archeologiczne, szczycące się jednymi z największych na świecie zbiorami archeologicznymi, zawierającymi także zabytki sztuki przedklasycznej.

Z dala od centrum miasta znajduje się wiele obiektów, które warto zobaczyć. Od Złotego Rogu po morze Marmara rozciągają się jedne z najbardziej imponujących zabytków Stambułu,Mury Teodozjusza. Wzdłuż nich zachowało się parę starożytnych pałaców
i kościołów. Ze wspaniałymi bizantyjskimi mozaikami zobaczymy tam ciekawy Kościół Zbawienia. Na północ od Stambułu stoi luksusowa fantazja jednego z niegdyś panującego tu sułtana,Pałac Dolmabahçe. Warto też poświęcić czas na zwiedzenie azjatyckiej części Stambułu, gdzie są wspaniałe meczety, muzeum Florence Nightingale i ciekawy budynek dworca.

You may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)