Stolica Szwecji, Sztokholm, to miasto tysiąca wysp. Nad wodą znajdują się ważne zabytki i atrakcje Sztokholmu - pałace, rezydencje, ele...

Co warto zobaczyć w Sztokholmie?

/
0 Comments

Stolica Szwecji, Sztokholm, to miasto tysiąca wysp. Nad wodą znajdują się ważne zabytki i atrakcje Sztokholmu - pałace, rezydencje, eleganckie sklepy, kawiarnie i warte polecenia miejsca rozrywki przy brukowanych uliczkach.
Co warto zobaczyć w Sztokholmie?

Szwedzka pisarka Selma Lagerlof nazwała Sztokholm miastem pływającym na wodzie. Miejscem, w którym najlepiej można przekonać się o słuszności tej nazwy, jest platforma widokowa na szczycie 155-metrowej wieży telewizyjnej Kaknastornet. W dole roztacza się piękna panorama Sztokholmu z błękitnymi wodami, błyszczącymi bryłami nowoczesnych biurowców i czerwonymi dachami starówki. Jednym z ważniejszych punktów Sztokholmu jest dominujący w miejskim pejzażu Stadhuset, czyli ratusz. Wieża ratuszowa mierzy 105 m wysokości, a na jej szczycie lśnią złotem Tre Kronor, trzy złote korony będące symbolem Sztokholmu i Szwecji.

co warto zwiedzić w sztokholmie

Historia stolicy Szwecji zaczyna się przed XIII w. na Galma Stan, czyli starym mieście, które do dziś zachowało średniowieczny charakter. Najlepszym punktem rozpoczęcia zwiedzania jest Stortorget, główny plac Starego Miasta, z którego wąskie uliczki rozchodzą się w różnych kierunkach. Krótki spacer ze Stortorget prowadzi do Storkyrkan, ponurej katedry, która jest najstarszą budowlą Starego Miasta.Sztokholm Szwecja. Żelaznym punktem każdej wycieczki do Sztokholmu jest Kungliga Slottet, obecny Pałac Królewski wzniesiony na miejscu dawnej twierdzy Tre Kronor, zniszczonej pożarem w 1697 roku. Stamtąd blisko do przepięknego gmachu Riddarholmen, zbudowanego w 1641 jako miejsce spotkań dla szlachetnie urodzonych mieszkańców Sztokholmu.

panorama sztokholmu

Jedną z największych atrakcji turystycznych Sztokholmu jest pałac Drottningholm, opisywany jako szwedzki Wersal. Otoczony przepięknym ogrodem pałac mieści się na jednej ze sztokholmskich wysepek wraz zabytkowym teatrem. W pałacu mieszka współczesna szwedzka rodzina królewska, ale mimo to znaczna jego część jest udostępniana zwiedzającym. Do największych atrakcji wnętrza należy wspaniała paradna klatka schodowa z iluzjonistycznymi malowidłami Johana Silviusa, barokowa galeria Karola X , królewska sypialnia królowej Jadwigi Eleonory i biblioteka królowej Ludwiki Ulryki. Obejrzenie przedstawienia czy spektaklu baletowego lub operowego w zabytkowym teatrze na wyspie jest przeżyciem magicznym i warto zaplanować pobyt w Sztokholmie pod kątem takiego wydarzenia.

W poszukiwaniu śladów szwedzkiej przeszłości warto udać się do Muzeum Historycznego, które jest jedną z najciekawszych placówek Sztokholmu. Warto odwiedzić również sztokholmski skansen - najstarsze na świecie muzeum pod gołym niebem. Obecnie znajduje się tu około 150 starych budynków, w tym XVIII kościół, który nadal służy jako miejsce nabożeństw i ślubów. Warto zobaczyć również Vasamuseet, czyli Muzeum Galeonu Waza, prezentujące okręt wojenny, zbudowany na początku XVII wieku. Galeon, który zatonął w sztokholmskim porcie, wydobyto z dna dopiero w 1961 roku.

sztokholm szwecja

Odwiedzając Sztokholm, warto wpaść na największy w Europie pchli targ przy Skarholmen. Targ jest czynny codziennie, ale najciekawsze rzeczy można dostać tam w soboty i niedziele. Wielbiciele szwedzkiego wzornictwa powinni udać się na poszukiwanie eleganckich mebli, ciekawych przedmiotów dekoracyjnych i bibelotów. Największy wybór oferuje sklep Svenskt Tenn. Znajdziemy tam wszystko - od firanek po biżuterię. Szwecja słynie także z wyrobów porcelanowych. Odwiedzając Sztokholm, warto zajrzeć do mieszczącego się na obrzeżach miasta sklepu fabrycznego zakładów Gustavsberg. Wiele ciekawych przedmiotów drugiego gatunku można kupić tam znacznie taniej, a wady produkcyjne są często niezauważalne na pierwszy rzut oka.

Zakupy to jednak nie wszystko. Jeśli jesteśmy miłośnikami twórczości Astrid Lindgren lub przyjechaliśmy do Sztokholmu z dziećmi, powinniśmy obowiązkowo udać się do Junibacken - muzeum twórczości szwedzkiej pisarki. Elektryczna kolejka wewnętrzna z komentarzem w języku angielskim przewozi zwiedzających przez świat opowieści Astrid, w którym zaaranżowano sceny z jej książek z ruchomymi figurkami oraz światełkami i efektami dźwiękowymi. W ramach relaksu można również wybrać się do Ekoparken, pierwszego na świecie parku narodowego zlokalizowanego w granicach Sztokholmu. Najlepiej zwiedzić go rowerem, który można wypożyczyć przy prowadzącym na teren obiektu moście.

źródło - podroze.gazeta.plYou may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)