Mars jest czwartą planetą od Słońca w naszym Układzie Słonecznym. Z powodu rdzawego koloru gruntu i atmosfery zwany jest Czerwoną Plan...

Czerwona planeta, czyli Planeta Mars, najbardziej podobna planeta do Ziemi.

/
1 Comments

Mars jest czwartą planetą od Słońca w naszym Układzie Słonecznym. Z powodu rdzawego koloru gruntu i atmosfery zwany jest Czerwoną Planetą. Rzymianie nadali mu miano Marsa, na cześć swojego boga wojny.
Mars to najbardziej podobna do Ziemi planeta w naszym Układzie Słonecznym. Ma taką samą powierzchnię lądów jak Ziemia, marsjańska doba trwa tylko o 40 minut dłużej niż doba na Ziemi. Nachylenie osi obrotu do płaszczyzny orbity różni się o niecałe dwa stopnie.
Dominującym składnikiem marsjańskiej atmosfery jest dwutlenek węgla. Oprócz tego występują azot, argon i inne, w śladowych ilościach.

planeta mars

 W 1877 roku dokonano pierwszych, poważnych obserwacji Marsa, wykorzystując jego korzystne zbliżenie do Ziemi. Asaph Hall odkrył wtedy oba księżyce. Nadano im imiona sług rzymskiego boga wojny: Fobos (Groza) i Dejmos (Strach).

Dostrzeżono sieć nieregularnych linii pokrywających planetę. Przez wiele lat błędnie uznawano je za kanały. Istnienie kanałów skłaniało do wysuwania hipotez o ich budowniczych, w czym przodował Percival Lowell. W 1884 roku nastąpiła kolejna opozycja Marsa. Lowell zainstalował wtedy specjalny teleskop w Arizonie, aby dokonać obserwacji potwierdzających jego domysły. W owych czasach obrazy uzyskiwane z obserwatoriów były nieostre, zniekształcone przez ziemską atmosferę. Zespół Lowella obserwacji dokonał, ale to co naukowcy zobaczyli, z rzeczywistością nie miało wiele wspólnego. Nawet ówcześni astronomowie nie potwierdzili istnienia kanałów na Marsie, a późniejsze zdjęcia wykonane przez automatyczne sondy wykluczyły je całkowicie.


Upadł tym samym mit o marsjańskiej cywilizacji. W 1938 roku Orson Welles i Howard Koch wywołali w Stanach Zjednoczonych panikę, nadając przez radio relację na żywo z ataku Marsjan. Dziś już wiemy, że na Marsie nie ma cywilizacji, ale jest wiele przesłanek świadczących o tym, że życie na Czerwonej Planecie mogło istnieć. źródło informacji - http://portalwiedzy.onet.plYou may also like

1 komentarz:

  1. It's going to be end of mine day, but before finish I am reading this enormous piece of writing to improve my knowledge.

    Check out my blog post Binary options signals

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)