Tatrzański Park Narodowy został powołany w 1954 roku, w celu ochrony zasobów przyrodniczych Tatr Polskich. Powierzchnia Parku wynosi 21...

Tatrzański Park Narodowy.

/
8 Comments

Tatrzański Park Narodowy został powołany w 1954 roku, w celu ochrony zasobów przyrodniczych Tatr Polskich. Powierzchnia Parku wynosi 21164 ha i pod tym względem zaliczany jest do największych parków narodowych w Polsce.
Około 70% powierzchni parku zajmują lasy i zarośla kosodrzewiny, a pozostałe 30% to murawy wysokogórskie, skały i wody. Ochroną ścisłą objęte jest prawie 11,5 tys. ha powierzchni, w tym całe piętro hal i turni, piętro kosodrzewiny oraz częściowo również lasy regla górnego i dolnego. Ochrona ścisła polega na ochronie procesów zachodzących w środowisku naturalnym. Oznacza to ograniczenie do minimum ingerencji człowieka w przyrodę. Ochrona częściowa obejmuje około 45% powierzchni parku, głównie lasy regla dolnego, silnie przekształcone w przeszłości przez działalność człowieka. 

tatrzański park narodowy


Ta forma ochrony polega na prowadzeniu aktywnych zabiegów przyśpieszających procesy regeneracji przekształconych zbiorowisk roślinnych oraz zachowania różnorodności roślinnej.
Tatrzański Park Narodowy jest udostępniany dla turystyki, taternictwa powierzchniowego i jaskiniowego oraz narciarstwa. Znajduje się tutaj sieć dobrze oznakowanych szlaków turystycznych o łącznej długości blisko 250 km. Szlaki te mają różne stopnie trudności - od typowych ścieżek spacerowych do tras dla wytrwałych turystów.
Długa i skomplikowana historia geologiczna doprowadziła do wytworzenia ogromnej różnorodności skał w Tatrach oraz skomplikowanej tektoniki tego obszaru. Najwyższą część gór budują granitoidy (granodioryty, granity) Tatr Wysokich oraz granitoidy i skały metamorficzne Tatr Zachodnich. Skały osadowe (wapienie, dolomity, łupki i piaskowce) zostały zdeformowane i przemieszczone w formie płaszczowin w orogenezie alpejskiej. Skały te budują północny skłon Tatr. Są to serie wierchowe Tatr Zachodnich oraz Tatry Reglowe.

Żródło informacji - www.gory.com.pl


You may also like

8 komentarzy:

 1. oj, marzy mi się wizyta w Tatrach, marzy. jak byłam młodsza nawet chciałam pracować w TPNie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A teraz Cię wywiało w kompletnie innym kierunku :)

   Usuń
 2. Góry to jedno z moich ulubinych miejsc, które odwiedzam w ostatniej pięciolatce :) W tym roku też :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdy jeszcze mieszkałam w Polsce tradycyjnie co roku, wybierałam się do Zakopanego. Teraz nie wiem, kiedy znów bede mogła odwiedzić to cudowne miejsce i zachwycać się górami, ale z pewnością jeszcze odwiedzę.

   Usuń
 3. Całe wieki nie byłam w Tatrach, a niby nie mam daleko :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Gory!czy morze? Gory?czy morze?
  Ja nigdy sie mie moge zdecydowac;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam ten partk
  Kisses
  Aga

  Check my new post
  www.agasuitcase.com

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)