Belgia często kojarzy się z krajem dość jednolitym, równinnym i monotonnym pod względem ukształtowania powierzchni. Jest to jednak błędne ...

Położenie geograficzne Belgii

/
2 Comments
Belgia często kojarzy się z krajem dość jednolitym, równinnym i monotonnym pod względem ukształtowania powierzchni. Jest to jednak błędne wyobrażenie. Prawdziwe byłoby w odniesieniu do sąsiedniej nizinnej Holandii od której jednak Belgia wyraźnie się odróżnia.

Kraj ten leży na zachodnim krańcu Średniogórza Środkowoeuropejskiego.
Mimo niewielkich rozmiarów Belgii jej krajobraz jest wyjątkowo urozmaicony: od nadmorskich nizin po górzyste Ardeny.Część północno - zachodnią kraju nazywana jest Belgią Niską. Wzdłuż wybrzeża Morza Północnego ciągnie się pasm wydm. Dalej w głąb lądu ciągną się piaszczyste równiny, często zajęte przez lasy sosnowe. Jest to Nizina Flandryjska, z wysokościami rzadko przekraczającymi 5 m n.p.m. i nizina Campine.

Belgia Środkowa to najbardziej żyzna część kraju. Zajmują ją wysoczyzny Condroz i Herve. Tereny te z dobrymi glebami, od wieków stanowią główne tereny rolnicze kraju. Na granicy Belgii Środkowej i Niskiej leży stolica kraju - Bruksela.

Cześć południowo - wschodnią państwa stanowi z kolei Belgia Wysoka. W masywie Ardenów, paśmie Hautes Fagnes, wnosi się najwyższy punkt kraju: Botrange (694 m n.p.m.). Wierzchowiny tych niewysokich gór są często zajęte przez wrzosowiska. Strome zbocza głębokich dolin porastają lasy liściaste. W Belgii Wysokiej leżą także Wyżyny Condroz i Helve.

Belgia położenie georgraficzne

Cały obszar Belgii odwadniany jest do Morza Północnego. Głównymi rzekami są Moza i Skalda. Obydwie mają swe źródła we Francji a ujście do morza w Holandii. System rzeczny uzupełniają liczne kanały, dzięki czemu drogi wodne mogą być dość intensywnie wykorzystywane. W Belgii praktycznie brak naturalnych jezior, ale w Ardenach i w nadmorskiej Flandrii utworzono jeziora zaporowe.

Ponad dwa tysiąclecia gospodarowania człowieka na ziemiach belgijskich mocno zmieniły krajobraz kraju. Stosunkowo najdziksze miejsca z licznymi bagnami, wrzosowiskami i naturalnymi lasami znaleźć można w ardeńskim masywie Hautes Fagnes. Tu także znajduje się najbogatszy świat zwierzęcy. 

żródło - travelplanet.plYou may also like

2 komentarze:

  1. Belgia to mało mi się kojarzy z turystką. Bardziej miejsce gdzie mieszka sporo Polaków.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A gdzie Polaków teraz nie ma - jestesmy chyba już wszędzie.

      Usuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)