Houffalize - wieś w Belgii w Ardenach, położona w Dolinie Ourthe 25 km od La Roche.1 stycznia 2007 roku liczyła 4802 mieszkańców. Znajduj...

Battle of the Bulge

/
4 Comments
Houffalize - wieś w Belgii w Ardenach, położona w Dolinie Ourthe 25 km od La Roche.1 stycznia 2007 roku liczyła 4802 mieszkańców. Znajduje się w prowincji Luksemburg. Miejscowość znana z górskich tras rowerowych. Odznacza się urokliwym, XIX-wiecznym stylem budownictwa, niskimi domami i przyjaznym wyglądem, jak twierdzą mieszkańcy. Miasteczko jest ze wszystkich stron otoczony słabo zurbanizowanymi, zalesionymi wzgórzami. Na miejscu można m.in. podziwiać czołg PzKpfw V Panther, który brał udział w walkach w tym rejonie podczas "bitwy o wybrzuszenie" na przełomie 1944 i 1945 r.

Battle of the Bulge


Ofensywa w Ardenach, bitwa o Ardeny, w historiografii anglosaskiej znana także jako bitwa o wybrzuszenie (ang. Battle of the Bulge) – bitwa mająca miejsce w Ardenach na przełomie 1944 i 1945 roku. Była ostatnią dużą operacją ofensywną wojsk niemieckich na froncie zachodnim w czasie II wojny światowej.
Armia niemiecka zamierzała rozciąć siły aliantów, oddzielając wojska angielskie od amerykańskich, zdobyć Antwerpię, a następnie zaatakować w kierunku północnym, okrążając i niszcząc cztery armie alianckie. Miało to zmusić aliantów zachodnich do wynegocjowania pokoju z krajami osi.
Niemiecka nazwa tej operacji brzmiała na początku "Jesienna mgła", ale później dla zmylenia Aliantów zmieniono ją na "Wacht am Rhein" (Straż nad Renem). W oficjalnej historii armii amerykańskiej nazywana jest "kampanią w Ardenach i Alzacji".
Pomimo że ofensywa zakończyła się ostatecznie klęską, początkowo zaskoczyła aliantów i zmusiła ich do poważnych zmian w planach oraz zaangażowania sporych sił do jej powstrzymania. Z drugiej strony, armia niemiecka poniosła tak duże straty w sprzęcie i żołnierzach, że ułatwiło to późniejszą ofensywę aliantów na Linię Zygfryda oraz ofensywę radziecką, która ruszyła na wschodzie na początku stycznia 1945 r. Pod względem wielkości zaangażowanych sił była to największa bitwa w historii wojsk Stanów Zjednoczonych.You may also like

4 komentarze:

 1. takie sielskie i spokojne miejsce, aż trudno uwierzyć, że kiedyś toczyły się tu tak ciężkie walki...

  OdpowiedzUsuń
 2. Dokładnie, ale tak było i warto o tym pamiętać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Trzeba przyznać, że osada wygląda na taką spokojną i malowniczą. Jakby czas się tam zatrzymał. Tak mi się skojarzyło :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myslę, że w Belgii na pewno jest więcej takich malowniczych małych miejscowości:) Warto by się raz o tym przekonać.

   Usuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)