Przed podbojem Galii przez Rzymian, teren obecnego miasta Arlon i tereny położone na południowy wschód od niego były zamieszkane przez c...

Stolica Prowincji Luksemburg

/
2 Comments
Przed podbojem Galii przez Rzymian, teren obecnego miasta Arlon i tereny położone na południowy wschód od niego były zamieszkane przez celtycko-germańskie plemię Treveri. Mieszkańcy łatwo przystosowali się do stylu życia Rzymian. Duża liczba odnalezionych w okolicy kamiennych rzeźb i monumentów świadczy o tym, że osada Orolaunum szybko stała się centrum handlowym i administracyjnym. Pomimo murów obronnych, germańska inwazja w III wieku zniszczyła większość osady.
Przez większość średniowiecza, budynki takie jak termy były ciągle w użyciu. w roku 1060, Waleran I z Limburga, hrabia Arlon, wybudował zamek na wzgórzu Knipchen. W XIII wieku w Clairefontaine powstało opactwo cysterek, a w Autelbas wzniesiony został kolejny zamek.
W 1441 roku Księstwo Luksemburga, od którego Arlon było zależne, zostało częścią Niderlandów Burgundzkich za panowania Filipa Dobrego, diuka Burgundii. Po abdykacji Karola V na rzecz swojego syna, Filipa II w roku 1555, dla całego regionu rozpoczęły się trudne czasy czego przyczyną były ciągłe wojny pomiędzy Francją, Hiszpanią i Południowymi Niderlandami. W roku 1588 prawie połowa miasta, w tym także zamek, została zniszczona przez francuską armię Franciszka II, diuka Guise. W XVII wieku kapucyni wybudowali na ruinach zamku klasztor, a Francuzi wzmocnili mury obronne. Przypadkowy pożar zniszczył ponownie dużą cześć w 1785 roku.


9 czerwca 1793 roku armia rewolucjonistów stawiła czoło Austrii w pobliżu Arlon. Francuzi odnieśli zwycięstwo i zajęli miasto. Kapucyni zostali wygnani trzy lata później, a och klasztor został przekształcony w szpital.
W roku 1839 Arlon wraz z walońską częścią Luksemburga przyłączono do Belgii.
Arlon było jedną z pierwszych ofiar niemieckiej inwazji w roku 1914 - 121 mieszkańców zostało straconych 26 sierpnia z rozkazu pułkownika Richarda Karla von Tessmara. Ponownie podczas II wojny światowej okolice Arlon były jednymi z pierwszych zaatakowanych.
You may also like

2 komentarze:

  1. Dzięki Tobie przeniosłam się w czasie, lubię sobie często wyobrażać jak było kiedyś, dawno, dawno temu, jak żyli ludzie, co robili, jak się ubierali.. Nie będę Ci słodzić, bo jeszcze skasujesz tego bloga, jak tego modowego, więc tylko podziękuję za taką wyprawę! :)

    Z kolorów raczej nie zrezygnuje, nie umiałabym, alee.. przechodzę kolorową (brązową) przemianę, coraz więcej brązów nakładam na siebie. :)

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)