Jan Chrucki to białoruski, polski i rosyjski malarz, przedstawiciel realizmu, znany z portretów, martwej natury i scen rodzajowych. U...

Jan Chrucki

/
1 Comments

Jan Chrucki to białoruski, polski i rosyjski malarz, przedstawiciel realizmu, znany z portretów, martwej natury i scen rodzajowych.
Urodzony w rodzinie drobnej szlachty we wsi Ułła w guberni witebskiej (obecnie Białoruś). W 1827 przeniósł się do Petersburga, a w 1830 rozpoczął naukę w Imperialnej Akademii Sztuk Pięknych.
Pierwsza znana praca datowana jest na rok 1832. Jego obrazy stopniowo zdobywały uznanie społeczeństwa i krytyków. Jednocześnie pracował jako projektant wnętrz, stając się bardzo popularnym wśród bogatych ludzi. W 1836 nagrodzony Wielkim Srebrnym Medalem Akademii Sztuk Pięknych za jego martwe natury. Starsza kobieta wiążąca skarpetkę dała mu Mały Złoty Medal Akademii. W roku 1839 przyznano mu tytuł akademika.

Jan Chrucki


Po śmierci ojca w 1840 na zawsze opuścił Petersburg i osiedlił się w swojej wsi Zacharnicze pod Połockiem. Okres ten oznaczał się zwykle sztuką religijną, głównie z Litwy. Oprócz obrazow religijnych tworzył także portrety, np. I. Głazunowa, Józefa Siemawoka, Mikołaja Maligowskiego i innych. Zmarł w 1885.

Zapraszam Was do obejrzenia więcej prac malarza : 
http://www.abcgallery.com/K/khrutsky/khrutsky.html


You may also like

1 komentarz:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)