Znana też jako Tamara de Lempicka, właściwie Maria Górska, polska malarka epoki art déco. Córka warszawskiego prawnika Borysa Gurwik-Gór...

Tamara de Lampicka (1898-1980)

/
0 Comments

Znana też jako Tamara de Lempicka, właściwie Maria Górska, polska malarka epoki art déco. Córka warszawskiego prawnika Borysa Gurwik-Górskiego i Malwiny z domu Dekler. Do 14 roku życia mieszkała w Warszawie. W 1912, po rozwodzie rodziców, została wysłana przez babkę do szkoły w Lozannie w Szwajcarii. Dwa lata później w Petersburgu poślubiła prawnika Tadeusza Łempickiego, który był synem bratanicy Cypriana Kamila Norwida. W 1916 roku Tamara urodziła córkę Marię Krystynę (Kizette). Podczas rewolucji październikowej, jej mąż został aresztowany przez bolszewików. Żeby uwolnić męża Tamara musiała spędzić noc ze szwedzkim konsulem. Małżonkowie spotkali się ponownie w Kopenhadze.

Małżeństwo ze względu na sytuację polityczną w Rosji przeniosło się w 1918 roku do Paryża, jednak Tadeusz Łempicki nie mógł się otrząsnąć ze wspomnień z pobytu w więzieniu i nie był w stanie początkowo utrzymać rodziny na dawnym poziomie. Tamara rozpoczęła studia malarskie w Académie de la Grande Chaumiere i w Académie Ranson u znanych portrecistów. Tam rozwijała swój styl, zawierając weń chłodny modernizm art  déco. Wkrótce stała się sławna jako portrecistka Tamara de Lempicka. W tym czasie słynna była ze swoich romansów. Wobec tego Tadeusz Łempicki w 1937 roku powrócił do Warszawy i przeprowadził rozwód mimo błagań Tamary, która trzykrotnie przyjeżdżała do Polski by powstrzymac męża.

tamara de lempicka

Na początku II wojny światowej przeniosła się do Beverly Hills w Kalifornii z drugim mężem, austriackim baronem Raoulem Kuffnerem. W 1943 przeprowadzili się do Nowego Jorku, gdzie malarka kontynuowała twórczość artystystyczną w swoim charakterystycznym stylu.

Po śmierci barona Kuffnera w 1962 przeniosła się do Houston w Teksasie i zaczęła tworzyć nową techniką, stosując szpachlę malarską zamiast pędzla. Jej nowe dzieła nie zostały dobrze przyjęte, toteż Tamara przyrzekła iż nigdy więcej nie wystawi swoich prac.W 1978 przeniosła się do Cuevernaca w Meksyku. Zmarła tam podczas snu 19 marca 1980. Na własne życzenie jej ciało zostało skremowane, a prochy rozrzucone z helikoptera nad wulkanem Popocatepetl.

W Polsce znajduje się jej kilkanaście obrazów jednak nie są prezentowane publiczności.
A szkoda, jako ,że mi osobiscie , bardzo przypadły do gustu.
You may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)