Nazwa miasta Putbus pochodzi od nazwiska jego założycieli – zamieszkującego tu rodu von Putbus, jednego z najzamożniejszych rodόw szlach...

Putbus - Germany

/
0 Comments

Nazwa miasta Putbus pochodzi od nazwiska jego założycieli – zamieszkującego tu rodu von Putbus, jednego z najzamożniejszych rodόw szlacheckich na wyspie Rugii. Książę Wilhelm Malte I nakazał w 1808 roku zbudowanie miasta w pobliżu bram swojego zamku. Budowa klasycystycznego miasta rezydenckiego trwała zaledwie 25 lat. Z powodu świecącej bieli fasad budynkόw Putbus nosi do dziś przydomek "białego miasta".


Po zjednoczeniu Niemiec miasto poddano gruntownemu odnowieniu, nie zachował się jednak sam zamek księcia von Putbus. Tę zbudowaną pierwotnie w barokowym stylu budowlę przebudowano i rozbudowano na zamek klasycystyczny w latach 1827-1832, wg planόw berlińskiego architekta Johanna Gottfrieda Steinmeyera. Do roku 1945 zamek stanowił siedzibę rodu von Putbus. W trakcie II wojny światowej stacjonował tu sztab powietrznych sił zbrojnych (Luftwaffe). Po wejściu do miasta Armii Czerwonej w 1945 roku zamek został kompletnie spustoszony. W pόźniejszym okresie zamek Putbus przeszedł na własność państwa i został objęty ochroną zabytkόw. Nie wiązało się to jednak z wykonywaniem w nim jakichkolwiek napraw i zamek stopniowo niszczał, aż do całkowitego zburzenia w 1964 roku.


You may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)