Drzwi mają również swoje znaczenie symboliczne, szczególnie można to zauważyć w szeroko pojętej literaturze polskiej śledząc kolejno...

Symbolika Gościnności - Drzwi!

/
0 Comments

Drzwi mają również swoje znaczenie symboliczne, szczególnie można to zauważyć w szeroko pojętej literaturze polskiej śledząc kolejno każdą z epok. 


Wydaje się, że symbol otwartych drzwi jeszcze nie zatracił w Polsce swej czytelności:
  • Otwarte drzwi tradycyjnie dla nas kojarzą się z gościnnością, z zaproszeniem (jak otwarte wrota Soplicowa w Panu Tadeuszu).
  • Otwarte drzwi to także dostępność, wolność - przez otwarte drzwi każdy może wejść i wyjść.
  • Otwarte drzwi - w zestawieniu z ich późniejszym zamknięciem oznaczają okazję, sposobną porę, zwłaszcza do dołączenia do grona wewnątrz. Gdy drzwi będą zamknięte dołączenie nie będzie możliwe, będzie oddzielenie. 
kolorowe drzwi w tunezjiJednak należy brać pod uwagę, że symbole mają też swój żywot - jedne rodzą się, nabierają znaczenia, inne tracą na znaczeniu, zamierają zaś jeszcze inne zmieniają swój sens. 

W dużej mierze żywotność i czytelność symboli zależy od ich relacji do sytuacji życia codziennego i powszechności tych sytuacji. Dawniej np. w polskich wsiach drzwi domostw były przez cały dzień otwarte, chyba, że nikogo nie było w domu. Specyfiką polską były otwarte drzwi kościołów. 
Dziś ten obyczaj zamarł. Wieś zabudowuje się niedostępnymi willami na wzór miasta, plebanie zmieniają się w warowne twierdze a i kościoły coraz częściej można widzieć na głucho zamknięte.

Nieraz się mówi, że współczesny człowiek nie żyje symbolami. Czy to jednak do końca prawda? 

To fakt, że dawne, ważne symbole dziś zredukowały się do zwykłych przedmiotów. Krzyżyk - to wielu ludzi tylko taka sobie biżuteria. Chleb - dziś pleśnieje na śmietnikach. W dużej mierze nastąpiła degeneracja symboli związana z wykorzystaniem do celów komercyjnych. To, co z dawnej symboliki pozostało jest odsakralizowane. 
Ale zapotrzebowanie w czasach komuny na "cywilną obrzędowość", emocje, jakie wzbudzają magia i okultyzm też świadczą, że dzisiejszy człowiek symboli potrzebuje. Na naszych oczach symbolicznych znaczeń nabierają telefon komórkowy, czarna teczka czy komputer. 
A może tylko niektóre dawne symbole umarły? 

drzwi w santa fe
You may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)