Szwajcaria, oprócz ciekawego ukształtowania terenu, ma do zaoferowania wiele zabytków. Dużo jest wpisanych na światową listę UNESCO. K...

Światowa Lista UNESCO a zabytki Szwajcarii

/
0 Comments

Szwajcaria, oprócz ciekawego ukształtowania terenu, ma do zaoferowania wiele zabytków. Dużo jest wpisanych na światową listę UNESCO. Każdy z nich jest warty uwagi.

Zamki w Bellinzonie, są pozostałością po czasach średniowiecza, w którym przede wszystkim budowano forty w celach obronnych. Zamek Castelgrande wraz z fortyfikacjami, ukazują jak bardzo niebezpieczny był okres średniowiecza i w jaki sposób ludzie bronili się przed najeźdźcami. Oprócz niego znajdują się tam jeszcze dwa zamki. Dziś są ozdobami i atrakcją turystyczną dla osób odwiedzających dolinę Tocino.
Zabytkowe miasto w Bernie jest pozostałością po urbanizacji z dwunastego wieku. Znajdują się tam budowle z różnych okresów, między innymi piętnastowieczne arkady i szesnastowieczne arkady. W osiemnastym wieku miasto musiało zostać w większości odbudowane, jednak zachowany został jego pierwotny charakter.

zabytki szwajcarii

Monte San Giorgio to góra, która ma kształt piramidy. Położona jest przy jeziorze Lugano. Znajdują się tam wykopaliska, w których odkryto bardzo dużo gatunków zwierząt pochodzących z triasu. Do zwierząt, których szkielety zachowały się niemal w całości należą: plakodonty, ichtiozaury i notozaury. Nadaje to wyjątkowego charakteru tej górze.

Szwajcarska arena tektoniczna Sardona to obszar, na którym udokumentowany został proces formowania się gór w wyniku zderzenia płyt tektonicznych. Znajduje się tam siedem szczytów górskich. Jest to również jedno z ważniejszych miejsc badawczych dla geologów. Tak, więc osoby zainteresowane procesami związanymi z formowaniem się gór i skałami, powinny obowiązkowo odwiedzić ten teren.
Atrakcyjnym dla praktycznie każdego zdaje się być krajobraz kulturowy winnic tarasowych w Lavaux. Rozpościera się on nad jeziorem Genewskim, w pobliżu Alp. Ukazuje, w jaki sposób człowiek radził sobie z trudnym terenem górzystym i jak najlepszą jego eksploatacją w ciągu wieków. Wina z tego obszaru są dosyć mocno rozpowszechnione, a ich produkcja mocno przyczyniła się do rozwoju regionu.
Opactwo Sankt Gallen istnieje od ósmego wieku. W tamtym okresie pełniło ono wielką rolę w edukacji, która nie była zbyt rozwinięta. W bibliotece przyklasztornej do dziś zachowały się jedne z najstarszych rękopisów. Klasztor wraz z biblioteką zostały przebudowane w osiemnastym wieku na styl barokowy. Jednak nadal jest to cenny zespół architektoniczny. Najcenniejszym eksponatem jest najstarszy na świecie rysunek wykonany na pergaminie – przedstawia on plan budowy opactwa.
Szwajcaria zdaje się być atrakcyjnym regionem, w którym klimat umiarkowany łączy się z surowym, ciężkim klimatem wysokich gór. Spotkać tam można takie same zwierzęta jak w Polsce, jednak samo ukształtowanie terenu daje efekt, który jest wyjątkowy. Również wiele zabytków kusi swoją historią. Szwajcaria jest krajem, który może zaoferować wiele osobom lubiącym sporty związane ze śniegiem i górami, takie jak narciarstwo, czy snowboard. Jest to idealne miejsce do odpoczynku dla osób aktywnych, lubiących wycieczki górskie i kontakt z przyrodą. Szwajcaria kusi surowością terenów, które ze względu na trudne warunki terenowe, nie zostały zagospodarowane przez człowieka. Jednak i dla osób lubiących przebywać w warunkach ucywilizowanych znajdzie się wiele miast, które kuszą nowoczesnością.


You may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)