Sycylia to perła Morza Śródziemnego, od lat przyciągająca tłumy spragnionych udanego wypoczynku turystów, oferująca niezwykły miks przep...

Perła Morza Śródziemnego - Sycylia!

/
2 Comments
Sycylia to perła Morza Śródziemnego, od lat przyciągająca tłumy spragnionych udanego wypoczynku turystów, oferująca niezwykły miks przepięknych krajobrazów, ciepłego śródziemnomorskiego klimatu i zabytków pozostawionych przez niezliczonych zdobywców wyspy, którzy na przestrzeni tysięcy lat przeciągali „sycylijska linę" między sobą.

Liczne trzęsienia ziemi nawiedzające wyspę nie zniechęcają, lecz wabią wielbicieli przyrody, którzy przybywają zachwycać się największym w Europie, nadal czynnym wulkanem - słynną Etną, która jest też najwyższym szczytem na Sycylii - liczy sobie 3323 m n.p.m.. Sycylia szczyci się aż 65-cioma rezerwatami przyrody i trzema parkami narodowymi.


sycylia wulkan

Na wschodnim wybrzeżu Sycylii od trzeciorzędu niezmiennie króluje Etna, w średniowieczu nazywana również Mongibello - najwyższy i największy w Europie stożek wulkaniczny - ma aż 145 km obwodu u podnóża, a jego wysokość liczy około 3323 m n.p.m. (z powodów wybuchów jest zmienna). Jest to wulkan czynny, składający się głównie z trachitów i bazaltów.
Z krateru stale wydobywa się para i gaz, a w czasie erupcji dochodzą do tego bomby wulkaniczne i popiół. Etna ma grubo ponad 270 kraterów bocznych, a na jej wschodnim stoku znajdziesz rozpadlinę Valle del Bove o stromych ścianach, głęboką na 1000 metrów. Dolne stoki Etny są gęsto zaludnione, a do wysokości 800-900 metrów n.p.m. sięgają pola uprawne, sady i winnice. Lasy (głównie dębowe, kasztanowe i bukowe) rosną do wysokości 2200 metrów nad poziomem morza, a wysokogórskie murawy - do 3000 metrów. Tam też mieści się obserwatorium wulkanologiczne. Ppowyżej znajdziesz już tylko zastygłą lawę.

Od V wieku zanotowano 80 dużych wybuchów, a najsilniejszym z nich był ten z 1669 roku, który zniszczył Katanię. Ostatnia erupcja Etny miała miejsce w czerwcu 2004 roku.
 

wulkan etnaYou may also like

2 komentarze:

  1. Ja to bym się bał mieszkać u podnóży Etny. W końcu natura jest nieprzywidywalna.

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)