Kreta, wyspa wśród morskiej rzucona otchłani, Żyzna, pełna uroków - a siedzą tam na niej Roje luda, a liczy dziewięćdziesiąt gr...

Kreta, czyli gdzie się wybrać na wakację do Grecji.

/
0 Comments


Kreta, wyspa wśród morskiej rzucona otchłani,
Żyzna, pełna uroków - a siedzą tam na niej
Roje luda, a liczy dziewięćdziesiąt grodów.
Moc tam różnego szczepu i mowy narodów.
Są Achaje, Kydony, Dory bujnogrzywe,
Pelazgi, toż Kreteńcy, tubylcy właściwe.
Na wyspie jest gród Knosos, wielki i stołeczny,
Gdzie lat dziewiątek władal Minos (...)

Odyseja, pieśń XIX 


Kreta to jedna z najchętniej odwiedzanych przez Polaków wysp greckich. Piękne plaże, malownicze zatoki, senne miasteczka i doskonała infrastruktura turystyczna przyciągają co roku setki tysięcy spragnionych słońca wędrowców.

Grecja Kreta

Niemal w samym centrum wyspy znajduje się jeden z najważniejszych zabytków Grecji - Pałac w Knossos. Imponujące ruiny, choć odkryte ponad 100 lat temu przez Brytyjczyka Arthura Evansa do dzisiaj są źródłem spekulacji oraz sporów wśród archeologów i historyków. Znajdujące się ponad 3,5 tysiąca lat pod ziemią szczątki budowli zaskakują ogromem i rozmachem architektonicznym. Żaden z naukowców nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić w jakich latach rozwijała się wielka cywilizacja, której pozostałością są gigantycznych rozmiarów ruiny oraz co doprowadziło do jej zagłady.



Powierzchnia, jaką zajmuje pałac zaskakuje. 1300 komnat rozlokowano na terenie odpowiadającym 24 tys. ha. Z ruinami sąsiadują również pozostałości ogromnego teatru. Minojczycy niewątpliwie wznosili swe budowle z rozmachem. Układ sal, licznych świątyń i korytarzy przywodzi na myśl labirynt. Dlatego właśnie budowlę w Knossos uważa się za związaną w grecką mitologią. Według podań właśnie to miejsce było scenerią dramatycznych wydarzeń, w których główną rolę odegrał mityczny władca Krety, Minos. Pełen pychy i buty król obiecał złożyć w ofierze Posejdonowi największego byka na wyspie. Niestety, swej przysięgi nie dotrzymał. Rozgniewany bóg mórz zesłał na wyspę magicznego byka, który zapłodnił żonę władcy. Ciąża zaowocowała narodzinami Minotaura - pół człowieka, pół byka, który był synonimem zła. Przerażony Minos postanowił uwięzić potwora w czeluściach labiryntu korytarzy i komnat. Z labiryntem związany jest również mit o nici Ariadny oraz Dedalu (i Ikarze), który według podań był architektem tegoż tajemniczego obiektu.


You may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)