Stare Miasto w Poznaniu, polozone na lewym brzegu Warty, nalezy do najcenniejszych i najwiekszych zabytkowych sredniowiecznych miejskic...

Reprodukcja Starego Miasta w Poznaniu

/
4 Comments

Stare Miasto w Poznaniu, polozone na lewym brzegu Warty, nalezy do najcenniejszych i najwiekszych zabytkowych sredniowiecznych miejskich zespolow urbanistycznych w Polsce. Zespol ten, pomimo znieksztalcen i szkod wyrzadzonych glownie w czasie dziewietnastowiecznych przebudow, zachowal w zasadniczym zarysie swoje pierwotne trzynastowieczne rozplanowanie oraz najcenniejsze munumentalne obiekty zabytkowe z roznych epok z szeregiem charakterystycznych kamienic mieszczanskich i perla renesansowej architektury - Ratuszem.

W 1945r. Poznan znalazl sie wsrod zniszczonych miast polskich, przy czym sredniowieczne Stare Miasto bylo jedna z najsilniejszych zniszczonych dzielnic. Nie byly to wprawdzie zniszczenia tak totalne jak na warszawskiej Starowce czy w Gdansku, nie mniej wpewnych czesciach, a szczegolnie na Starym Rynku, dochodzily do 60%

You may also like

4 komentarze:

 1. Świetne ujęcie! To tak wyglądał kiedyś nasz Stary Rynek?

  OdpowiedzUsuń
 2. lubię reprinty. to niesamowite oglądać znajome miejsca, których nigdy byśmy pewnie nie poznali.

  OdpowiedzUsuń
 3. To ciekawe, zobaczyć jak dane miejsce wyglądało kiedyś...

  OdpowiedzUsuń
 4. Z jednej strony fajnie, że nie ma tego betonowego klocka, co go po wojnie postawili, ale z drugiej strony gdzie by się księgarnia "Arsenał" bez niego podziała.

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)