Maria Skłodowska-Curie urodziła się w 1867 roku w Warszawie. Ukończyła gimnazjum ze złotym medalem. W 1891 roku wyjechała do Francji, gdzi...

Maria Skłodowska - Curie

/
7 Comments
Maria Skłodowska-Curie urodziła się w 1867 roku w Warszawie. Ukończyła gimnazjum ze złotym medalem. W 1891 roku wyjechała do Francji, gdzie podjęła studia na Sorbonie. Ukończyła fizykę i matematykę.

Wyszła za mąż za Piotra Curie - 25 lipca 1895 roku. Niedługo po odkryciu przez Becquerela promieniotwórczości rozpoczęła pracę nad badaniem aktywności promieniotwórczych różnych substancji. Sprawdziła, że promieniowanie związków uranu jest wprost proporcjonalne do zawartości tego pierwiastka w danym związku. Przy badaniu niektórych związków uranu zauważyła, iż ich promieniowanie jest znacznie większe niż promieniowanie czystego uranu. W takich związkach uranu musiał znajdować się więc inny silnie promieniujący pierwiastek. Udaje się jej uzyskać metaliczny rad. W 1898 roku ogłosiła (wraz z mężem) odkrycie dwóch nowych pierwiastków promieniotwórczych - polonu i radu. W 1903 roku małżeństwo Curie (wraz z Becquerelem) otrzymali nagrodę Nobla. W 1906 roku, po śmierci męża Maria Skłodowska objęła katedrę promieniotwórczości na Sorbonie. W 1911 za uzyskanie metalicznego radu otrzymuje nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

Maria Skłodowska Curie

W 1914 roku po wybuchu I wojny światowej organizuje wojskowe lecznictwo radiologiczne. Jest współzałorzycielką Instytutu Radowego w Paryżu. Niestety ciągły kontakt z promieniowaniem i brak należytego zabezpieczenia, sprawił, iż uczona zachorowała na nieuleczalną chorobę. Zmarła w 1934 roku.

Na zdjęciach: odręczny konspekt wykładu. Portret olejny pędzla Z. Nirnsteina. Maria Skłodowska - Curie wśród najwybitniejszych fizyków świata lat trzydziestych XXw.,  m.in. A.Einsteina , N.Bohra, A. Piccarda. Dyplom Nagrody Nobla w dzidzinie chemii - rok 1911. Pamiątki z domu rodzinnego. Aparatura badawcza z laboratorium paryskiego. Budynek Muzeum Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie. 

Jednego czego żałuje najbardziej to brak dat wydania na pocztówkach. Poważnie - strasznie nad tym ubolewam.


You may also like

7 komentarzy:

 1. eh... jak ja lubię Twojego bloga:) interesująco opisujesz swoje pocztówki. zawsze u Ciebie mile i dla oka i ciekawie do poczytania:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuje stasinko. Przyznam,że to bardzo miły komplement.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ależ Cleo, to prawda, i wiele z nas Ci to już pisało :)

  OdpowiedzUsuń
 4. niezωykle wspaniałe

  my ωеb blοg aranżacja wnetrz

  OdpowiedzUsuń
 5. Cenіę walоry informacji, które umiеszczasz
  na blοgu. Czytanіе ich to ѕamа ρrzyjemnοść.

  Styl strony jеst gοԁny podziwu, i artykuły są faktycznie ԁoskonałe:
  D Dobra robota:) Pozdгawіаm.

  Also visit my blog ροst; Nauka Jazdy opole Lubelskie

  OdpowiedzUsuń
 6. To гzeczywiścіe znаkomitу i
  użуteczny kaωаłek wiedzy.

  Јestem szczęślіwa, że trafiłam na Twój
  materіał. Dzіękuję zа udοstępnienie.


  Review my weblοg ... Pompy Ciepla Cena Montazu

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)