Miasto Malbork zasłynęło w Europie, jako dawna twierdza zakonu krzyżackiego. Do dziś wybudowany przez Krzyżaków malborski zamek jest ...

Malbork - Dawna siedziba najwyższych krzyżackich dostojników

/
1 Comments

Miasto Malbork zasłynęło w Europie, jako dawna twierdza zakonu krzyżackiego. Do dziś wybudowany przez Krzyżaków malborski zamek jest jedną z największych atrakcji turystycznych – w końcu kto nie chciałby zobaczyć, jak mieszkali słynni na całą Polskę (i nie tylko) Krzyżacy. Dawna siedziba najwyższych krzyżackich dostojników (w tym wielkich mistrzów zakonu) została dziś przekształcona w Zamkowe Muzeum (które posiada również jeden oddział w Kwidzynie) i cieszy się dużą popularnością, szczególnie wśród obcokrajowców.
Zamek krzyżacki nie jest jednak jedyną atrakcją miasta, można tu bowiem znaleźć również inne średniowieczne zabytki, jak chociażby XIV-wieczne bramy miejskie (Garncarska i Mariacka), baszty (w tym najsłynniejsza, pełniąca rolę strażnicy baszta maślankowa, z którą związanych jest wiele miejskich legend), czy też fragmenty murów obronnych.

krzyżacy w malborku 

Historia Malborka silnie odbija się na jego postrzeganiu – ludzie przyjeżdżają do Malborka, aby zobaczyć zamek i poobcować z historią, czasem nawet w sposób bezpośredni. Mowa tu o niezwykłej imprezie noszącej nazwę  Oblężenie Malborka – jest to rekonstrukcja historycznego natarcia wojsk polsko-litewskich pod wodzą Władysława Jagiełły na miasto w roku 1410. Uczestnictwo w tej imprezie, jak również samo przyglądanie się wydarzeniu z pewnością jest niezapomnianym przeżyciem – naprzeciwko siebie stają bowiem dwie potęgi: rycerze zakonu krzyżackiego i zwycięskie wojska Jagiełły spod Grunwaldu, kto wygra starcie, okaże się w odpowiednim czasie… (od 2000 roku historia w tym miejscu zaczyna się powtarzać) ... 

malbork zamek

You may also like

1 komentarz:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)