Elbląg został założony przez Krzyżaków w 1237 w pobliżu miejsca gdzie do IX wieku znajdowała się pruska osada handlowa Truso. W 1246 uzysk...

Elbląg, miasto założone przez Krzyżaków.

/
0 Comments
Elbląg został założony przez Krzyżaków w 1237 w pobliżu miejsca gdzie do IX wieku znajdowała się pruska osada handlowa Truso. W 1246 uzyskał przywilej miejski na prawie lubeckim.
Przez wieki historia Elbląga była niezwykle burzliwa. Był pod panowaniem krzyżackim, polskim, w XVI wieku przeżył okupację szwedzką. Koniec XIX i początek XX wieku to okres dynamicznego rozwoju miasta. Wtedy to Elbląg rywalizował jako port handlowy z Gdańskiem. Powstało wiele zakładów przemysłowych, w tym fabryka cygar, lokomotyw (obecnie teren "ELZAMU"). Pod koniec II wojny światowej znacznie zniszczony przez walki między Niemcami i Armią Czerwoną. Prawie całkowicie zburzona zabudowa Starego Miasta, które uchodziło za jedno z największych i najpiękniejszych w Europie. Również tutaj mieściły się trzy podobozy obozu koncentracyjnego w Sztutowie. Po wojnie rozpoczęto stopniową odbudowę miasta.

elbląg


Proszę również zwrócić uwagę na Herb Elbląga - poniżej jego symbolika:
  • Podstawę herbu stanowi tarcza gotycka w dwóch kolorach (białym u góry i czerwonym na dole)
  • Na dolnej części herbu stylizowana sieć rybacka koloru złotego
  • W górnej części herbu oraz na siatce znajdują się dwa krzyże maltańskie (u góry w kolorze czerwonym, na dole w kolorze białym)You may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)